Oyun için bilgisayar mı konsol mu alınır?

Oyun için bilgisayar ya da konsol arasında kaldıysanız işte size yardımcı olacak ipuçlarını içeren yazımız.

Oyun oynayanlar için bilgisayar ya da konsol tercihi yapmak zordur. Çünkü yapılacak tercihin avantaj ve dezavantajları vardır. Bu yazıda size bu avantaj ve dezavantajları anlatıp beklenti ve ihtiyaçlarınıza göre hangisini seçmeniz gerektiği konusunda bilgi vereceğim.

Oyun için bilgisayar mı konsol mu alınır?

Öncelikle oyun oynayan biriyseniz evinizde ya bilgisayar ya da konsol vardır diye düşünüyorum. Belki de evinizde bunlardan ikisi de var.

Öncelikle oyun için bilgisayar aldığınız kurgusunu düşünelim: Bilgisayarda oyun oynamak birçok anlamda avantaj sağlar. Öncelikle oyunların fiyatları konsollardakine göre daha uygundur. Ayrıca istediğiniz kaliteyi ve donanımı siz belirleyebilirsiniz. Bu sayede hangi FPS değerinde ya da hangi donanımla oyun oynayacağınızı siz seçebilirsiniz. Ek olarak bilgisayar başka işler için de (öğrenciyseniz ödev yapmak ya da iş için) kullanılabilir. Yani sadece oyun için bir cihaza para vermemiş olursunuz onu farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Bu iş için bilgisayar almanın bazı dezavantajları da vardır. Belli sürelerde bilgisayarınızı güncellemeniz gerekir. Bu da beraberinde ek maliyetleri getirir. Ayrıca özellikle üst düzey oyunları yüksek fps değeri ile oynamak isterseniz ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir.

Oyunlar için konsol aldığınızı düşündüğümüz senaryoda ise belli avantajlarınız olur. Örneğin günümüzde popüler konsollar olan Xbox ve PlayStation aylık abonelik paketleri sunuyor. Bunları aldığınızda her ay belli oyunları (ki bunlar arasında yeni çıkan birçok oyun var) ücretsiz olarak oynayabiliyorsunuz. Ayrıca konsollar için geliştirilen oyunlar belli bir kalitede olduğu için FPS değeri düşünme, kalitenin yetersiz kalması gibi sorunlarla uğraşmıyorsunuz. Yani aldığınız sistem her türlü oyunu rahatlıkla kaldırıyor. Ayrıca konsolların kullanım ömrü aynı anda alınan bilgisayara göre daha uzundur. Öte yandan konsollar oyunlar için tasarlanan bilgisayarlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Ancak her güzelin olduğu gibi konsolların da bazı dezavantajları bulunuyor. Konsolları iş ya da ödev yapmak için kullanamazsanız. Sadece belli bir görev için tasarlanan bu aygıtların farklı görevlerde kullanılması mümkün değildir. Ek olarak her oyunun konsol sürümü bulunmayabilir. Özellikle konsola özel oyunlar rakip platformda bulunmaz.

Gördüğünüz gibi her iki seçimin de avantaj ve dezavantajları var. Bu avantaj ve dezavantajlar ışığında konuyu değerlendirip ona göre yorum yapmak çok daha iyi olacaktır.

‘Sen bu iş için ne kullanıyorsun’ diyenlere yanıtımı da yine bu yazıda vereyim: Bende hem bilgisayar (işim için gerekli) hem de konsol var. Bu sayede bilgisayarda da konsolda da oyun oynayabiliyorum.

Oyun bilgisayarları için buradaki, konsollar için de buradaki MediaMarkt sayfalarını ya da mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

bilgisayarkonsoloyun
Yorumlar (0)
Yorum Ekle