Online Check-in Nasıl Yapabilirim?

Online check-in işlemi havaalanlarında sizi uzayan kuyruklarda beklemekten kurtaran, bulunduğunuz yerin konforundan bilgisayarınızdan bir kaç tıklama ile dilediğiniz koltuk numarasını seçerek işlem yapabileceğiniz yaygın kullanılan bir hizmettir. Havayolu firmalarının hemen hemen hepsi bu hizmeti vermektedir ve genel geçer bir kural olarak online check-in ücretsizdir. Sadece bazı koltuk ve ek hizmet seçeneklerine ek ücretler ödemeniz gerekebilir.

Online Check-in Yapmak Avantajlıdır

Havaalanına gitmeden önce satın aldığınız biletin rezervasyon (PNR) numarası veya e-bilet numarasını ad ve soyadınız ile birlikte girerek işlem yapabilirsiniz. Hatta havaalanlarında bu iş için ayrılmış online check-in kontuarlarında işlem yapabilmeniz de mümkündür. Bagajı olmayan yolcular online check-in işleminden sonra biniş kartını e-posta yolu ile veya cep telefonlarına mesaj olarak aldıktan sonra güvenlik kontrol noktasını geçerek uçağın kalkış yapacağı kapı numarasına geçebilirler.

Uçuşunuza 24 veya 72 saat kala başlar

İlk kural, online check-in yapılmadan önce biletinizi mutlaka satın almış olmanızdır. Online check-in hizmeti uçuşunuza 24 veya 72 saat kala başlar ve son 45 veya 60 dakikaya kadar yapılabilir.

Online check-in hizmetinden yararlanmak için öncelikle internetten bilet aldığınız havayolunun web sitesine girerek “online check-in” bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Açılan bölüme bilet veya rezervasyon numarası ile ad-soyad bilgilerinizi girmeniz gerekir. Eğer havayolu şirketi koltuk seçimine izin veriyorsa bu alandan koltuk numaranızı seçerek işleminizi bitirebilirsiniz.

Koltuk Seçimi Ekranı

Bu işlemi yaparken karşınıza uçağın koltuk planı ekranı gelir. Yolcu koltuk seçimi yapacağı isim veya isimlere tıkladıktan sonra ekrandan koltuk planından seçeceği koltuğun üzerine tıklayarak seçim yapabilir. Eğer yolcunun aktarma uçuşu varsa devam eden tüm uçuşlarına ait oturma planları ekranda görülür. Koltuk seçimi rezervasyon kaydındaki tüm uçuşlar için ayrı ayrı yapılmalıdır.

Bazı havayolu firmalarındaki yemek seçimi ve ek bagaj hakkı gibi işlemler de bu alanda seçilebilir. Tüm işlemler bittikten sonra e-posta ve SMS ile size gelen barkodu güvenlik geçişi esnasında uçuş biniş kartı olarak kullanabilirsiniz. İster bir kağıda bastırabilir isterseniz de cep telefonunuzdan okutabilirsiniz.

İşlem bittiğinde onaylama yaparak check-in işleminizi tamamlanmış olursunuz. Karşınıza seyahatinizle ilgili bilgiler ve havayolu şirketinin kuralları hakkında detaylı bilgiler gelir.

Online Biniş Kartı Basım İşlemi

Bu aşamada yolcular online check-in işlemlerini tamamladıklarında gidecekleri tüm yerler için biniş kartlarını basabilirler. Biletin alındığı kredi kartı sahibi, rezervasyon kaydındaki yolculardan biri değil ise, internetten biniş kartı üretilmesine izin verilmeyebilir. O yüzden bu konuya dikkat edin. Ayrıca Online Biniş Kartı üreten yolcuların koltuk değiştirme hakkı yoktur.

Online check-in yapmanın bir değer avantajı da bu yolcuların bagajlarını çok sıra beklemeden teslim edebiliyor olmalarıdır.

Barkodlu Mobil Biniş Kartı Nasıl Kullanılır?

Mobil biniş kartı (barkod) yolcuların check-in işlemini yaptıkları sonra e-posta veya kısa mesaj ile aldıkları biniş kartı yerine kullanılabilen QR (kare) kodudur. Bu kod havaalanlarında biniş kapılarındaki barkod okuyucu cihazlara okutularak yolcular uçaklarına geçebilirler. Mobil biniş kartı web sitesi veya mobil platformlardan yapılan check-in işlemi sonrası gönderilmektedir.

Yolcunun bagajı yoksa mobil biniş kartını güvenlik kontrollerindeki personele göstererek uçağa hızlı ve kolayca geçebilir. Her an internete bağlı olamayacağınızı düşünerek telefonunuza gelen mobil biniş kartının ekran görüntüsünü kopyalayarak telefonunuzda bulundurmanız yararınızadır. İnternet bağlantısı sağlayıp gelen kare kodu gösteremediğiniz bir durumda daha önce aldığınız ekran görüntüsü çok işinize yarayacaktır.

Özetle, hiç bir uçuşunuzun online check-in işlemini son dakikaya bırakmadan rahat bir şekilde gerçekleştirin ki tatsız sürprizlerle karşı karşıya kalmayasınız. İyi uçuşlar !

Aykut AltındağmanşetOnline Check-in Nasıl Yapabilirim?
Yorumlar (0)
Yorum Ekle