Oculus Quest Sanal Gerçeklik Dünyasında Yeni Bir Devri Başlatıyor

Sanal gerçeklik dünyasının önemli oyuncularından Facebook, Oculus Quest isimli yeni ürünü ile çok daha geniş kitlelere hitap edecek bir formül peşinde. Sanal gerçeklik gerçekten heyecan verici bir gelişme. Ancak henüz kullanıcı kitlesi arzu edilen seviyede değil. Oculus’u birkaç sene önce satın alan Facebook ise çeşitli denemelerle şeytanın bacağını kırmayı hedefliyor. Facebook’un bu anlamda ilk hamlesi geçtiğimiz aylarda tanıttığımız ve Oculus Go ürünüydü. Kablolara veda ettiğimiz bu ürün bize özgürlük getirmişti. Ancak ürün donanım olarak çok fazla güçlü olmadığı için ciddi oyunculara hitap edemiyordu. Oculus Quest ise donanım seviyesini yükselterek firmanın amiral gemisi Oculus Rift’e ciddi bir rakip olarak konumlanıyor. Tabii yine kablo ve bilgisayar gerektirmiyor. Farklı bir dünyaya kapı açmak için sadece ürünü kafanıza takmanız yeterli!

Oculus Quest ile kablolara ve harici donanıma veda ediyoruz

Oculus Quest, Daha Güçlü Rift’e Kafa Tutuyor

Oculus Quest’e mobil pazardan tanıdığımız Qualcomm Snapdragon 835 işlemcisi hayat veriyor. 64 GB dahili hafıza ile geliyor. Tek bir göze 1,600 x 1,440 çözünürlük verebilen Quest toplamda iki göz için 3,200 x 1,440 çözünürlüğe çıkabiliyor. Çözünürlük Rift’te 2,160 x 1,080 ile sınırlı ancak Rift’in tazeleme hızı 90Hz iken bu sayı Quest’te 72Hz ile sınırlı. Sanal gerçeklik gözlüklerinde tazeleme hızının yüksekliği bulantı gibi sorunları azaltıyor. Her ne kadar çözünürlük Rift’ten yüksek olsa da grafik kalitesi olarak Rift, bilgisayarınızın ekran kartından güç aldığı için Quest’ten üstün. Buna karşın Quest ve Rift 400 dolara satılıyor. Görüntü kalitesi olarak Quest geri kalsa da onun avantajı kablosuz özgürlük sunması ve herhangi bir harici donanımdan bağımsız çalışması. Ancak bu noktada birkaç endişemiz var. Ürün tüm donanımı üzerinde taşıdığı için ağır olacak mı ve ısınacak mı? Batarya süresi olarak da 3 saat civarı gideceği söylenen Quest aslında sanal gerçeklik deneyimi için fazlasıyla yeterli. Sonuçta kullanıcılar sanal gerçeklikte genellikle daha kısa ama buna karşın yoğun zaman geçiriyorlar.

Karanlık Taraf ve Oyun Desteği

Fiyat olarak Rift ile kapışan ürünün asıl rakibi ise Oculus Go. Bilindiği gibi Oculus Go mobil oyunlarla sınırlıydı. Quest ise zengin bir desteğe sahip olarak çıkacak. Ürün çıktığında Rift’in en sevilen oyunlarından Robo Recall, The Climb, Dead and Buried, Superhot VR, Face Your Fears, The Unspoken ve Moss dahil olmak üzere 50 civarı oyun bulunacak. Oyunlardan biri de Quest ile çıkış yapacak olan yeni sanal gerçeklik için uyarlanan Star Wars Vader’s Immortal oyunu. Eğer karanlık gücün ikonik karakteri Darth Vader’ın oyunu başarılı olursa hiç şüphe yok ki Oculus Quest satış rekoru kıracaktır.

2019 Nisan ayında çıkması beklenen Oculus Quest, doğru yolda ve en az iki şeyi hakkıyla yaparak sanal gerçeklik dünyasında şimdiden yerini sağlama alıyor. Onlar da kablolara veda edip özel oyun desteği sunmak. Bence bir sonraki hamle de fiyatı aşağıya çekmek olmalı. İşte o zaman her evde bir sanal gerçeklik donanımı görebiliriz.

Not: Eğer sanal gerçeklik ürünlerine merakınız varsa bu yazımızı da beğenebilirsiniz. Sanal gerçeklik dünyasına hemen adım atmak için MediaMarkt’taki ilgili ürünleri de bu adresten takip edebilirsiniz.

AndroidFacebookmanşetOculusoculus questqualcomm snapdragonquestRiftsanal gerçekliksnapdragonstar warsvr
Yorumlar (0)
Yorum Ekle