Nokia 3310 efsanesinin geri dönüşü

   Efsane geri dönüyor diyerek bu unvanı boşuna hak etmemiş bir telefondan bahsediyorum. Vakti zamanında benimde kullandığım ama kaybettiğim bir telefon. Eylül 2000 de tanıtıldığında oldukça ilgi çeken cihaz, 126 milyon gibi bir satış rakamına ulaşmıştı. Nokia 3310’un yenilenmiş versiyonu; Nokia-HMD CEO’su Arto Nummela tarafından Barcelona’da gerçekleştirilen Mobile World Congress’de (Mobil Dünya Kongresi) tanıtıldı. Nostalji sevenler için alternatif olarak düşünülebilecek yeni Nokia 3310, klasik görüntüsüne benzerliği ile de oldukça ilgi çekti.

 Fotoğraf: The Verge

   Çoğu kişi telefon daha tanıtılmadan önce, yeni Nokia 3310’un dokunmatik ekran ve Android işletim sistemine sahip olacağını tahmin ediyordu. Fakat HMD Global, beklenenin aksine yeni Nokia 3310’u fiziksel tuşlu olarak tasarladı.

   Akıllı telefonların hakimiyetinin hüküm sürdüğü günümüzde, biraz olsun nostalji yaşatacak Nokia 3310, adından yine söz ettireceğe benziyor.

   Yeni Nokia 3310, eski versiyonunun ikonik siluetini almış. Özel tasarlanmış kullanıcı arayüzü, klasik görünümüne yeni bir hava getirmiş.  2.4” polarize ve kavisli ekrana sahip olan yeni Nokia 3310, güneş ışığında okumayı kolaylaştıran bir tasarım barındırıyor.

   Şarj cihazı ile dolaştığımız günümüzde, yeni Nokia 3310’da bu alışkanlığımızı unutturacak batarya kapasitesi mevcut. 22 saat hiç durmadan konuşabileceğiniz telefon, aynı zamanda bir ay da bekleme süresine sahip.

Fotoğraf: Nokia

  Eski Nokia 3310 modeline göre daha küçük, hafif ve ince olan yeni model; sarı, yeşil ve lacivert renkleri ile satışa sunulacak.

   Arka yüzünde 2 MP kamerası bulunan cihaz, aynı zamanda microSD kart desteğiyle geliyor. Yeni Nokia 3310’da Series 30+ işletim sistemi kullanılıyor.

  Yeni Nokia 3310’un hem tek SIM, hem de çift SIM’li modelleri bulunuyor. Cihaz, konuşma ve mesaj göndermek için 2G şebekesini kullanıyor. Telefon, FM radyo ve MP3 çalar uygulamalarını barındırıyor.

   Yeni model, Opera Mini internet tarayıcısı ile internete bağlanabiliyor.  Eski Nokia 3310’un efsane yılan oyunununda,  yeni versiyonda geliştirilmiş ve renklendirilmiş olduğunu söylemeliyim.

   Yeni Nokia 3310, LTE ve Wi-Fi bağlantılarını maalesef desteklemiyor.

  Yeni Nokia’nın 2017’nin ikinci çeyreğinde muhtemelen Nisan ayında satışa sunulması bekleniyor. Fiyatının ise yurt dışında 52 dolar olacağı söyleniyor. Ülkemizdeki fiyatının net olarak belli olduğunu söylemek için daha erken olduğunu düşünsem de, günümüz kurundan hesaplayıp, vergi de ekleyerek, 220 ile 250 TL arasında olacağını tahmin ediyorum.

   Yeni modeli Nokia markasının haklarını satın alan HMD Global geliştirdi. Yeni cihazda, alışılagelmiş tuş takımında farklılıklar gözleniyor. Aynı zamanda bir de navigasyon tuşu olduğunu da söyleyelim. Ayrıca, nostaljik zil sesleri de yenilenmiş.

Yeni Nokia 3310’un Teknik Özellikleri

Boyutları: 115.6*51.0*12.8mm – 79.6 gram

Ekranı: 2.4 inç QVGA, TFT 240 x 320 piksel ekran

Kamerası: 2 MP, LED flaş destekli kamera

Depolama Alanı:  16 MB, 32 GB’a kadar artırılabilen microSD desteği

Yazlımı: Nokia Series 30+

Bağlantı: microUSB, Bluetooth 3.0, 3.5 mm AV bağlantısı

Batarya Kullanım Süreleri

Batarya Kapasitesi : Değiştirilebilen 1200 mAh batarya

Maksimum Konuşma Süresi:  22.1 saat

Maksimum Bekleme Süresi: 31 güne kadar

Maksimum MP3 çalma süresi:  51 saate kadar

Maksimum FM Radyo Çalma Süresi:  39 saate kadar

Nokia 3310’un Eleştirilen Tarafları

   Nostalji sevenlerin hemen söylediği şey: tasarımın değiştirilmiş olması. Eski tasarım ile yenilenmiş olması tercih ediliyor. Aynı zamanda eleştirilen yönlerinden bir diğeri de Wi-Fi servisini desteklemiyor olması. Cihaz sadece 2G desteğine sahip. Günümüz internet kullanıcılarının olumsuz olarak gösterebilecekleri bir diğer şey de: LTE desteğinin olmaması. Zaten bu cihazı internette dolaşmak için alan olmayacağını düşünerek, bu olumsuzluğu bir nebzede olsa kabul edebiliriz.  Eleştirilen  taraflarından birisi de cihazın sadece 16 MB depolama alanına sahip olması. Gerçi microSD kart desteği ile bu alan 32 GB’a kadar artırılabiliyor.

 

HMD Globalmanşetnokia 3310Nokia 3310'un özellikleriyeni Nokia 3310 özellikleriYeni nokia 3310'da neler var
Yorumlar (0)
Yorum Ekle