Müzik dağıtımcısı şirketlerin Apple Music’ten aldığı pay düşecek

Apple’ın müzik akışı uygulamasının çıktığı ilk günden beri çeşitli tartışmaları beraberinde getirdiği biliniyor. Apple Music kesinlikle spekülasyona açık bir yazılım maiyetinde ve gündemde yeni gelişmeler var…

Bloomberg’in haberine göre Apple, müzik dağıtımcısı şirketlerle gelir kesintisinin düşürülmesi için pazarlık masasına oturacak. Apple’ın müzik endüstrisiyle yaptığı anlaşmalar haziran ayının sonunda bitiyor. Eğer iki taraf da yeni şartlar üzerine anlaşamazlarsa sözleşme otomatik olarak yenilenecek.

Yapılacak olan anlaşma sadece Apple Music’i değil, iTunes’u da kaplayacak. Söylentilere göre Apple kesinti oranlarını rakibi Spotify’a yakın bir miktara çekecek. Finlandiyalı şirket geçtiğimiz günlerde abonelik sayısının artarak devam etmesi şartıyla gelir kesintisini %55’ten %52’ye indirmişti. Karşılaştırma yaparsak Apple %58 ile müzik şirketlerine en fazla komisyon ödeyen müzik dinleme servisine sahip.

Bahsi geçen komisyonların düşürülmesi iTunes için de uygulanacak. Her ne kadar dijital müzik satışları (iTunes vb hizmetler üzerinden yapılan) son yıllarda düşse de hala ABD pazarında müzik satışlarının %24’ünü kapsıyor.

Aktarılan diğer detaylara göre müzik şirketleri, komisyonların düşürülmesini tartışmaya açmaya hazırlanıyor. Bu noktada iTunes’un daha fazla ön plana çıkartılması ya da abonelik sayılarının artması garantisi gibi şartlar Apple’ı bekliyor olabilir…

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Appleapple musictelif hakları
Yorumlar (0)
Yorum Ekle