Microsoft Çalışma Trendleri Raporu hibrit çalışmayla gelen dijital yorgunluğa dikkat çekiyor  

Microsoft’un hazırladığı Çalışma Trendleri Endeksi’nden elde edilen bulgulara göre Türkiye’deki yeni hibrit çalışma modelinde 4 temel veri dikkat çekiyor: Çalışanlar kendini iyi hissetmeye artık işten daha fazla önem veriyor; yöneticiler çalışanlarının beklentilerini anlamakta yetersiz kalıyor; şirketler hibrit çalışma düzeniyle uyumlu yeni takım çalışması modellerine ihtiyaç duyuyor ve esnek çalışma dijital yorgunluğu artırıyor.

Microsoft’un yıllık bazda açıkladığı Çalışma Trendleri Endeksi’ne göre çalışanların işten beklentisi değişirken; çevrimiçi olarak geçen sürenin dijital yorgunluğa yol açması, hibrit çalışmada ofisin rolünün belirsizleşmesi ve verimlilik kavramının yeniden tanımlanması gibi konular gündemdeki ağırlığını artırıyor. Endeksten elde edilen sonuçlar ışığında yeni hibrit çalışma modelinde 4 temel veri dikkat çekiyor. Buna göre çalışanlar kendilerini iyi hissetmeye artık işten daha fazla önem veriyor; yöneticiler çalışanlarının beklentilerini anlamakta yetersiz kalıyor; şirketler hibrit çalışma düzeniyle uyumlu yeni takım çalışması modellerine ihtiyaç duyuyor ve esnek çalışma dijital yorgunluğu artırıyor.

Bireysel sağlık ve iyilik değer kazanıyor

Endeksten elde edilen en önemli bulguların başında değişen çalışan yaklaşımı geliyor. Çalışanlar, pandemi öncesine göre bireysel sağlıklarına ve iyiliklerine işlerinden daha fazla değer veriyorlar. Türkiye de, çalışanların %50’sinin günlük streslerinin çok yüksek olduğunu belirttiği bir bölgede yer alıyor. Daha iyi bir iş-yaşam dengesi kurmaya çalışan Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi çalışanlarının yarısından fazlası 2022’de yeni bir iş arayışını önceliklendirebileceğini belirtiyor.

Yaratılan etki harcanan mesaiden daha önemli

Esnek çalışmaya geçişten sonra verimliliğin pandemi öncesiyle aynı seviyede kaldığı veya arttığı bilinse de iş-yaşam dengesinin bozulmaması için ekstra önlem alınması gerekiyor; aksi takdirde esnek çalışma, dijital yorgunluğu artırıyor. Ortalama bir Teams kullanıcısının mesai sonrası ve hafta sonu çalışmaları geçtiğimiz 2 senelik süreçte gözle görülür ölçüde artmış durumda. Şubat 2020’den bu yana, Teams kullanıcılarının haftalık toplantı saatlerinde %252’ye varan bir artış kaydediliyor. Verimliliğin ölçümüne ilişkin görüşler değişirken, çalışanlar da bu tablonun tersine çevrilebilmesi için liderlerin etkiyi aktivitenin önünde tutmaya başlaması gerektiğine inanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle