Merakla beklediğimiz Türk oyunları

Oyun sektörü geliştikçe bağımsız oyun yapımcılarına da yepyeni teknolojiler sunmak adına çok büyük adımlar atıyor. Her gün bu büyük teknoloji gölüne damla damla akan yeni oyun teknolojiler çok kısa bir sürede gerçekten bir göl haline gelip bağımsız oyun yapımcılarını tüm potansiyelleri ile beslemeye başladı. Ülkemizde belirli bir sermayeye sahip olamayan bağımsız oyun yapımcıları da bu tür fırsatlardan oldukça verimli bir şekilde yararlanmaya başladı.

Her hafta en az iki yeni Türk oyunu ile karşılaştığımız şu son zamanlar herhalde ülkemizdeki oyun sektörünün de geçirmekte olduğu en verimli zaman olmuştur. Karşımıza gerçekten öyle kaliteli yapımlar çıkıyor ki, hiçbirini yabana atamıyor, gördüklerimiz karşısında şaşıp kalıyoruz. Ülkemizden bu derece kaliteli yapımların çıkıyor olmasına pek de alışık değiliz. Mount & Blade ve Crysis gibi popüler isimlere aşinayız elbette ancak bağımsız oyun yapımcılarının bugüne kadar sektörde pek söz sahibi olduğunu söyleyemeyiz. Gelin hep beraber merakla beklediğimiz Türk oyunlarından beş tanesine göz atalım:

1- Conarium: Popüler korku edebiyatı yazarlarından olan H.P. Lovecraft’ın yarattığı Cthulhu mitosuna sadık kalınarak yaratılan Conarium’da Cthulhu mitosunu başarılı bir şekilde işleyen, gizemli bir hikaye ve akabininde etkileyici bir konsept ile karşılaşacağız. Fantastik ve realist öğelerin her birini içinde barındıran Conarium, Unreal Engine 4 ile geliştirildiği için görsel açıdan da başarılı bir ziyafet sunacak. Conarium, 2017’nin ilk çeyreğinde çıkacak.

2- Mount & Blade 2 Bannerlord: Belki de Türkiye’nin hatta dünyanın en sevilen savaş oyunu serilerinden birisi olan Mount & Blade, hem içerdiği aşırı gerçekçi savaş simülasyonu öğeleri, hem de yenilikçi oynanışı ile birçok oyuncunun gönlünde taht kurmuştu. Serinin ikinci oyunu olacak olan Bannerlord’da da tıpkı Warband’de olduğu gibi sıfırdan başlayıp kendi ordumuzu kuracak ve dünya üzerindeki mutlak hakimiyete sahip olmaya çalışacağız. Mount & Blade 2: Bannerlord’un 2017’nin ilk aylarında çıkması bekleniyor.

3- No70 – Eye of Basir: Ülkemizde korku oyunları açısından da gerçekten güzel projeler ortaya çıkmaya başladı. Oldmoustache tarafından Unreal Engine 4 ile geliştirilen No70: Eye of Basir’de gerçekten aşina olduğumuz Türk batıl inançlarının doğurduğu korku hikayelerine tanıklık edeceğiz. Hem ülkemizdeki mekanları ve kültürel değerleri de içinde bulundurduğu için Türk oyuncularına hiç de yabancı gelmeyecek öğelere sahip. No70: Eye of Basir’in bu senenin sonuna kadar piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

4- The Last One: En başta birkaç öğrenci tarafından kurulan, ardından birkaç yeni üye ile de çok daha büyüyen ve büyük işler yapmaya başlayan Phoenix Game Studio’nun geliştirmekte olduğu The Last One, günümüz oyun dünyasının en popüler oyun türlerinden birisi olan hayatta kalma/FPS türü ile karşımıza çıkıyor. Henüz geliştirme aşamasının çok başlarında olan The Last One şimdiden oynayan kişiler tarafından çok sevilmiş durumda.

5- Fabric: Steam’de de büyük bir kullanıcı kitlesi tarafından beğenilen ve kendine özgü, orijinal bir oynanışa sahip olan Fabric, birincil şahıs kamerası ile oynanan bir bulmaca oyunu. Onlarca farklı bölüme ve bulmacaya sahip olan Fabric’te sahip olduğunuz silahı kullanarak bulmacaları sürekli olarak zorlaşan bir şekilde çözmeye çalışıyorsunuz.

Türk oyun sektöründeki gözle görülür büyüme gerçekten takdire şayan. Önümüzdeki zamanlarda da daha birçok Türk oyunu ile karşılaşacağımıza eminiz. Özellikle Mount & Blade gibi global pazarda çok iyi işler başaran oyunlar görmeyi gönülden umuyoruz. Böylece hem Türkiye’nin ismi global oyun pazarında daha çok duyulur, hem de Türk oyuncuları daha fazla Türkçeleştirilmiş oyuna sahip olur.

bannerlordconariumfabricmanşetMount and Bladeno70the last onetürk oyunları
Yorumlar (0)
Yorum Ekle