Makine öğrenimi nedir? En iyi örnekleri…

Makine öğrenimi nedir anlatırken, en iyi örnekleri bulmaya çalıştım.

Makine öğrenimi nedir?

Dijital dünyada farkında olmasak da Yapay Zeka her yerde. Yapay zekanın günlük hayattaki kullanım örneklerinden biri, yazılımların ve cihazların bilişsel (insan beynine çok benzer) bir yolla gerçekleştirdiği Makine Öğrenimi‘dir.

Aslında yapay zekayı eğitmenin bir yolu olan makine öğrenimi, belirli algoritmalarla girilen verilerin sistem tarafından değerlendirilmesi ile başlar. Çalışma sonucunda yapay zeka insanın göremeyeceği paternleri fark edebilme gibi yetenekler kazanır.

Bu yazımızda her gün kullandığımız ve belki de MÖ olduğu hakkında hiçbir fikrimiz olmayan birkaç örneğini paylaşacağım.

En iyi Makine Öğrenimi (Machine Learning) örnekleri

Sanal kişisel asistanlar

Siri, Alexa ve Google Asistan, sesli kişisel asistanların en popüler örneklerinden bazıları. Sesli olarak iletişime geçince etkinleşirler ve asistanınız olurlar.

“Bugün için programım ne?”, “Antalya’dan İstanbul’a uçuş vakitleri” veya benzer komutlarla asistanıza soru sorup, bilgi alabilirsiniz. Asistanınız internet ve yerel bilgilere bakar ya da telefon üzerindeki uygulamalar gibi diğer kaynaklardan verileri alır ve size iletir. Asistanınıza “Sabah 06.00 için alarm ayarla”, “Yarın ofisi ziyaret etmemi hatırlat” gibi belirli görevler için bile talimat verebilirsiniz.

Makine öğrenimi, bu kişisel asistanların önemli bir parçasıdır, çünkü daha önceki iletişimleriniz sayesinde sürekli gelişir. Sizden öğrendiği bu veri kümesi, tercihlerinize göre uyarlanmış, beğeneceğiniz sonuçlar elde etmek için kullanılır.

Sanal Asistanlar çeşitli platformlara entegre edilmiştir. Örneğin:

Yolculuk esnasında trafik tahminleri

Navigasyon hizmetleri mevcut konumumuzu ve hızımızı trafiği yönetmek için merkezi bir sunucuya kaydediyor. Bu veriler daha sonra genel trafiğin haritasını oluşturmak için kullanılıyor. Bu da trafik sıkışıklığının önlenmesine yardımcı olur. Bu tür senaryolarda makine öğrenimi, tıkanıklığın olabileceği bölgeleri tahmin etmeye yardımcı olur.

Çevrimiçi taksi uygulamaları da bu nimetten faydalanmaktadır. Uygulama yolculuk fiyatını tahmin eder ve fiyat sapmalarını en aza indirir. Örneğin Uber fiyat artış saatlerini tahmin etmek için MÖ kullanıyor.

Güvenlik kameraları

Tek bir kişi birden fazla kamerayı izlerken dikkati dağılabilir. Bu sıkıcı işi yapmak için bilgisayarların eğitilmesi daha mantıklı. Günümüzde güvenlik kameraları Yapay Zeka ile bir suçun önceden işlenebileceğini tahmin edebiliyor. YZ insanların uzun süre hareketsiz durma, tökezleme veya banklarda uyuma gibi olağan dışı hareketlerini izleyip öğreniyor ve insan görevlilere işlenebilecek bir suç için uyarı gönderiyor.

Sosyal medya

Haber akışınızı kişiselleştirmekten daha iyi reklam hedeflemesine kadar sosyal medya platformları, makine öğrenimi kullanıyor. Örneğin tanıyor olabileceğiniz kişiler uygulaması bağlandığınız arkadaşları, çok sık ziyaret ettiğiniz profilleri, ilgi alanlarınızı, işyerinizi veya biriyle paylaştığınız bir grubu vb. öğrenir ve sizin gibi davranan insanları önerir.

Diğer yandan bir arkadaşınızla fotoğrafınızı yüklersiniz ve Facebook bu arkadaşınızı anında tanır. YZ fotoğraftaki pozları kontrol eder, benzersiz özellikleri fark eder ve ardından arkadaş listenizdeki kişilerle eşleştirir.

Google görsel arama ve YouTube’un telif hakları filtresi de benzer mantıkta çalışır. Piksel piksel görsel taranır ve internet üzerinde eşleşen aynı ya da benzer görsel varsa sonuçlarda çıkar. Günümüzün sahte haber furyasında bir haberin doğruluğunu kontrol edebilmek için biçilmiş kaftandır.

Spam filtreleme

E-posta hizmetleri gereksiz e-postaları elemek için bir liste kullanır. Bu gereksiz spam postaları atanlar da her gün kendilerini geliştirip, sahteciliklerini inanılır kıldıklarından, bu filtre listesi de MÖ ile kendi kendini geliştirir. YZ postanın içeriğini okur ve dolandırıcılık içerip içermediğini anlar.

Ürün ve içerik önerileri

Birkaç gün önce bir ürün için alışveriş yaptınız ya da Spotify’da bir şarkıyı çok sevdiniz, hemen “bunu sevdiyseniz, bunu da sevebilirsiniz” tarzı öneriler almaya başlarsınız. YZ eski alışverişlerinize ya da tükettiğiniz içeriklere bakarak benzer içerikleri MÖ yardımıyla size sunar.

AIlisteMachine Learningmakine öğrenimiMLnediryapay zeka
Yorumlar (0)
Yorum Ekle