LTE kullanıcı sayısı 3,7 milyara yükselecek

Yayınlanan yeni bir araştırma raporuna göre, mobil data trafiğinin 2020 yılına kadar dünya genelinde 9 kat artması öngörülüyor. Türkiye’de ise 3G kullanıcılarının %40’ı, akıllı telefonlarından sınırsız mobil veri kullanmak istiyor ve %41’i hizmet kalitesinin iyileştirilmesi durumunda daha çok mobil veri kullanabileceklerini söylüyor.

Ericsson tarafından hazırlanan rapora göre 2020 yılında mobil abone sayısı 9,2 milyara; mobil geniş bant kullanıcı sayısı ise 7,7 milyara ulaşacak. Teknoloji yatırımlarının hızla devam etmesiyle beraber 2020’ye kadar, dünya nüfusunun %70’i LTE kapsamasında olacak ve 3,7 milyar kişi LTE kullanacak.

Diğer yandan akıllı telefon pazarındaki gelişim hızla devam ederken, yine aynı zaman dilimi içerisinde akıllı telefon kullanıcı sayısı iki katından fazla artacak. Bu kapsamda dünya nüfusunun %70’i akıllı telefon kullanacak ve toplam mobil veri trafiğinin %80’ini akıllı telefonlar oluşturacak. Tüm bu beklentiler ışığında ise, mobil data trafiği dünya genelinde 2020’ye kadar 9 kat artacak, bu artışta ise video başı çekecek. Video, her yıl %55 oranında büyüyerek, 2020 yılında toplam mobil veri trafiğinin %60’ını oluşturacak.

Raporda, Türkiye’den akıllı telefon kullanıcılarının davranışlarıyla ilgili de çarpıcı bilgilere yer veriliyor. Buna göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının %65’i kapsama ve kesintisiz iletişim konularına son derece duyarlı. Diğer yandan, 3G kullanıcıları, önemli miktarlardaki data tüketen pek çok mobil servisi, oldukça yüksek yoğunlukta kullanıyor. Buradan hareketle 3G kullanıcılarının %40’ı sınırsız data planı istiyor ve %41’i daha iyi bir kapsama ve servis kalitesi olması halinde, mobil veri kullanım miktarını arttırabileceğini iletiyor.

4.5g4Gakıllı telefonericssoninternetLTElte kapsamılte türkiyemobil datamobil veri
Yorumlar (0)
Yorum Ekle