LinkedIn Rusya’da yasaklandı

Geçtiğimiz hafta LinkedIn’in Rusya’da sorunlarla boğuştuğu ve kapatılmasının an meselesi olduğuna dair haberi aktarmıştık, beklenen haber geldi; iş odaklı sosyal medya ağının yasaklandığı duyuruldu.

Kariyer ve iş dünyasına dair yarım milyarın üzerinde şirket ya da kullanıcı hesabının bulunduğu platformun Rusya’da yasaklanma gerekçesi de belirtildi. Buna göre sosyal medya ağı, Rus vatandaşlarının bilgilerinin başka bir ülkede saklanması. Özetle sunucuların Rusya’da bulundurulmaması, kapatılma gerekçesi durumunda. Yürürlüğe giren yeni bir yasaya göre, Rus vatandaşlarına ait verilerin bulunduğu sunucuların Rusya içinde yer alması zorunluluğu geldi. Adımın, Rusya’da büyük ölçekli sunucuların kurulmasına yol açması da gündemde.

Rusya’da faaliyet göstermek isteyen büyük ölçekli firmaların, ülkeye sunucu yatırımı yapmasını gerekli kılan yasanın tartışmaları beraberinde getirdiğini belirtelim. Diğer birçok web platformuna da Rusya’da yasaklar gelmeye başladı.

Konunun büyük bir kriz yarattığı görülürken LinkedIn’in ne şekilde konumlanacağı, ülkede sunucu hizmetini ne şekilde alacağı ise netlik kazanmış değil.

LinkedIn, 24 milyar dolar karşılığında Microsoft tarafından satın alınmış ve son dönemde kullanıcı sayısı ve gelirlerinde hatrı sayılır bir hareketlenme görülmeye başlanmıştı. Rusya’daki gelişmelerin etkileri ve devamındaki gelişmeleri merakla bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

linkedInrusyaRusya Linkedin yasaksunucuveriyasaklama
Yorumlar (0)
Yorum Ekle