Kızıl saçlıların emoji zaferi yakın

Kızıl saçlıların kendilerini ifade edebilecekleri emojiler oluşturulması talebi ses getirdi. Bu konuda nihai karar verici olan Unicode Birliği, sosyal medyadan yükselen bu talebi gündemine aldı. Yine de bu olumlu gelişmeye rağmen 2018’den önce kızıl saçlı emojilerin kullanıma sunulması beklenmiyor. Kızıl saçlıların emoji mücadelesini yazdım.

Emojiler önce Japonya’da ortaya çıktı. Kelimelerle anlatılması uzun sürebilecek, duygu, düşünce ve durumları minicik bir simgeyle anlatabilme imkânı, zaten hızlı bir yaşantıya sahip olan Japon gençliğine ilaç gibi geldi. Sonra bu tatlı çılgınlık tüm dünyayı sardı. Öyle ki kelimelere ihtiyaç duymadan sadece emojilerle iletişim kuran bir neslin doğmasına neden oldu.

EMOJİSİZ BİR İLETİŞİM ARTIK MÜMKÜN DEĞİL

İlk emojinin 1999’da Japonya’da NTT DoCoMo adlı mobil operatörün i-mode mobile internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi Shigetaka Kurita tarafından oluşturulduğu biliniyor. Bugün sosyal medyada, emojiler olmadan iletişim kurmak, duygu ve düşünceleri tam manasıyla anlatabilmek bugünün gençliği için neredeyse imkânsız denilebilir.

17 TEMMUZ DÜNYA EMOJİ GÜNÜ

Kendini emojilere adayan Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge, “Kelimelere dayalı bir sohbete kişilik katmanın en şahane yolu emojidir” diyor. 2014’ten bu yana Burge’nin öncülüğüyle 17 Temmuz ‘Dünya Emoji Günü’ olarak kutlanıyor. Jeremy Burge, aynı zamanda Unicode Konsorsiyumu’nun Emoji Alt Komitesi üyesi. Bu alt komite, yeni emojilerin hayatımıza girmesiyle ilgili karar verici otorite konumunda.

KIZIL SAÇ ORANI YÜZDE 1-2 SEVİYESİNDE

Dünya genelinde kızıl saçlı insan oranı diğerlerine göre pek yaygın değil. Araştırmalara göre, doğal kızıl saçlı insan oranı yüzde 1-2 seviyesinde. Kızıl saç, Kuzey ve batı Avrupa kökenli insanlarda daha sık görülüyor. O bölgelerde yaygınlık yüzde 2-6 seviyelerine kadar çıkabiliyor.

KENDİLERİNİ İFADE ETMEKTE SORUN YAŞIYORLAR

Kızıl saçlı sosyal medya kullanıcıları, kendilerini ifade edebilecek emojiler olmayışı nedeniyle iletişimde sorun yaşadıklarını ifade ediyor. Halen bireylerin kendilerini ifade edebilmeleri için binlerce emoji var. Siyah, sarı ve kahverengi saçlılar, (dolayısıyla bıyıklı ve sakallılar) kendilerini ifade etmek için hiçbir problem yaşamıyor. Hal böyleyken kızıl saçlı bireylerin sorun yaşaması kabul edersiniz ki, hiç adil değil.

KIZIL SAÇLI EMOJİ ÇIĞLIĞI SOSYAL MEDYADA

Kızıl saçlıların, kendilerini ifade edebilecek emoji talebi önce sosyal medyada ses getirdi. Özellikle twitter’da bu yöndeki talep yükseldi. Bugüne kadar böyle bir eksiklik olduğu fark edilmiş bile değildi. Kızıl saçlıların yükselen çığlığı sonunda ulaşması gereken yere, bu konuda yetkili otorite olan, Unicode Birliği’ne kadar ulaştı. Birliğin Emoji Alt Komitesi, taleplere kulak tıkayamazdı. Komite üyesi Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge, aylardır yoğun talep aldıklarını açıklayarak, konunun ilk toplantıda gündeme alınacağını söyledi.

APPLE EV SAHİPLİĞİNDE TOPLANTI

Unicode Birliği Teknik Komitesi, Ocak ayının son haftasında Apple’ın ev sahipliğinde toplandı ve kızıl saçlı emoji talebinin nasıl yerine getirilebileceği ele alındı. Kızıl saçlı bireylerin toplam nüfus içerisinde yüzde 1-2 düzeyinde kalması toplantı öncesi yayınlanan notta özellikle vurgulandı. Bu vurgunun konuya ilişkin bir çekince olup olmadığı bilinmiyor.

TASLAK KIZIL SAÇLI EMOJİLER ŞİMDİDEN HAZIR

Kızıl saçlı emojilerin Unicode Birliği tarafından gündeme alınmasından hemen sonra, ilk taslaklar ortaya çıkmaya başladı. Emojipedia bloğunda yayınlanan taslaklarda, sarı renkli saça sahip emojilerin üzerinde yapılacak renk tonu ayarlarıyla bu sorunun aşılabileceği görülüyor. Kızıl saçlılar için biraz da ten renginin açıldığı hemen fark ediliyor. Ancak nihai tasarımları görmek ve sanal klavyelerimizden tuşlayabileceğimiz emojilerin nasıl olacağından emin olmak için biraz sabretmemiz gerekecek.

2018’DEN ÖNCE KULLANIMA GEÇMESİ BEKLENMİYOR

Apple, bu konuda kullanıcı taleplerini yerine getirmek için fazlasıyla istekli. Bu nedenle kızıl saçlı emojilerle ilgili toplantının Apple’ın ev sahipliğinde yapılması tesadüf değil. Şirket, mobil işletim sistemi iOS’ta yeni emojileri kullanıcılarına öncelikle sunuyor. Ancak Apple’ın işbirliğine hazır olmasına rağmen bu yöndeki talebin tam anlamıyla değerlendirilmesi, kızlar saçlı emoji simgelerinin nihai olarak nasıl olacağına karar verilmesi ve bu süreçlerin tamamlanıp, kızıl saçlı emojilerin kullanıma sunulmasının en iyimser tahminle 2018’i bulabileceği belirtiliyor.

Görseller: Emojipedia

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

AppleDünya Emoji GünüEmoji Alt Komitesiemoji nedir?Unicode Birliğiemojipediai-modeiOSjaponyaJeremy BurgeKızıl saçlı emojimanşetmelih bayram dedeNTT DoCoMoredhead emojiShigetaka Kuritasosyal medyaUnicode Birliği Teknik Komitesi
Yorumlar (1)
Yorum Ekle