Kaspersky’den “Kuril Adaları’ndan Sevgilerle” belgeseli

Kaspersky, Kuril Adaları’nın hassas ekosistemini korumak ve bölge hakkında farkındalık oluşturmak için hazırladığı “Kuril Adaları’ndan Sevgilerle” adlı belgeseli yayınladı…

Volkanik Kuril Adaları gezegenimizin en uzak ve erişilmez yerlerinden biri. Rusya ve Japonya arasında yer alan takımadaların büyük bir kısmı korumasız durumda. Eugene Kaspersky, bu büyülü yer hakkında farkındalık oluşturmak için Temmuz 2019’da bir keşif yolculuğuna çıkmıştı.

Keşif yolculuğu için hazırlıklar 2017’de ünlü belgesel yapımcısı Renan Öztürk ve yapımcı Povel Torudd’un çevreciler, film yapımcıları ve fotoğrafçılardan meydana gelen bir ekip kurmasıyla başladı. Yönetmen ve yapımcı Taylor Rees, fotoğrafçılar Chris Burkard, Ted Hesser ve Ryan Hill, bilim iletişimcileri Jeff Kerby ve Rishi Sugla, Eugune Kasperky’nin kiraladığı tekneyle Kuril Adaları’na doğru 12 günlük bir yolculuğa çıktı.

Ekip heyecan verici ve etkileyici bir doğa macerası çekme umuduyla yol aldı. Ekibe son olarak, planlananın dışında deniz biyoloğu Dr. Vladimir Burkanov da katıldı. Planlarda olmayan bu fırsat yalnızca yolculuğa değil çekilecek filmin anlatımına da büyük katkı sağladı.

20’den fazla yüksek teknolojili kamera ve bir o kadar da drone kullanılarak yapılan çekimlerin ardından ortaya çıkan proje, daha önce bilinmeyen benzersiz ve tehlike altında bir ekosistemin buraya hayatını adayan bir adamın inanılmaz çabalarıyla nasıl korunduğunu gözler önüne serdi. Film, Kaspersky’nin çevrim içi teknoloji kültürü dergisi Tomorrow Unlocked üzerinden izlenebiliyor.

Kuril Adaları’ndan Sevgilerle
Yorumlar (0)
Yorum Ekle