Evde kargo beklemeye son!

Evde kargo beklemeye son!

Bir e-ticaret sitesinden sipariş verdiniz. Teslimat tarihinde evinizde bekliyorsunuz fakat gelen giden yok. Programlarınızı ona göre ayarladınız ve başka bir günü daha evde geçirme şansınız bulunmuyor. Kargonuz siz evde yokken güvenli bir şekilde size teslim edilse nasıl olur? Böyle bir uygulama otonom teslimat ile mümkün hale gelecek. Artık evde kargo beklemeye son!

Evde kargo beklemeye son!

Artık hemen hemen hepimiz bir internet sitesinden, Instagram’da satış yapan bir hesaptan ya da bir mobil uygulama üzerinden sipariş veriyoruz. Akşamları rahat koltuğumuzda uzanırken, ayakkabı ya da kıyafet sipariş etmek oldukça rahat ve keyifli. Ödemeyi de ister o an kredi kartınızla yapabiliyorsunuz isterseniz de kapıda kargo teslim edilirken ödeyebiliyorsunuz. Yani güven konusunda da sıkıntı yok. Ancak verdiğiniz siparişin size teslim edilmesi bazen 1 ya da 2 günü bazen de bir haftayı bulabiliyor. Bazen kargo teslim edileceği günde gelmiyor ve siz programınızı ona göre ayarladığınızdan zor durumda kalabiliyorsunuz. Düşünsenize, evinizin dış kısmında akıllı bir posta kutusu var ve kargonuz sizin vereceğiniz onay ile o kutuya kendisi teslim edilebiliyor. Siz de akşam evinize geldiğinizde şifrenizi girerek kargonuzu teslim alabiliyorsunuz. Teslimatı da otonom araçlar yapıyor. Yani bir kurye olmadan tamamen sürücüsüz bir araç, sizin ürününüzü gelip kapınıza kadar teslim edebiliyor. Ne dersiniz, çok hoş olmaz mı?

Kargo otonom teslim edilecek

KPMG, yaptığı ‘Otonom Teslimat’ adlı yeni araştırmayla, teknolojinin perakende sektörüne etkisini inceledi. Hazırlanan rapor, teknolojiyle birlikte ortaya çıkan otonom araçların, tüketicilerin alışkanlıklarını radikal biçimde dönüştürdüğünü gösteriyor. Raporda otonom teslimat teknolojisinin, müşteri davranışlarında devrim niteliğinde değişiklikleri beraberinde getireceği vurgulanıyor. Müşteri davranışlarındaki ilk değişikliğin e-ticaret alanında görülmeye başladığı belirtilen raporda, mağazaya gitmek yerine online siparişi tercih eden tüketici sayısının mevcut düzeni sarsacak şekilde arttığına dikkat çekiliyor. Çin’de otonom teslimat için büyük yatırımlar yapılıyor. Belirlenen konuma otonom olarak ulaşıp müşterilere teslimat yapabilecek robotlar için pilot çalışmalar yürütülüyor. Bu robotlar, müşterilerin evlerinin dışındaki akıllı dolaplara teslimat yapabilecek. Yüz tanıma yazılımıyla açılan akıllı dolapların ısısı, kargoların uygun bir şekilde muhafaza edilmesi için uzaktan kontrol edilebilecek. Böylece yakın bir gelecekte evde kargo beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Robot kuryeler…

Continental / CUbE

Continental, geleneksel kargo teslimine ek olarak otonom eşya teslimini, geleceğin kentsel mobilitesinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Bir veya birden çok kurye robot taşıyabilen CUbE (Continental Urban Mobility Experience) adlı teslimat robotu ile eşya ve paket teslimatı tam anlamıyla otonomlaşıyor.

 

FedEx / SameDay Bot

Dünyanın en çok bilinen kargo teslimat firmalarından FedEx de, SameDay Bot adlı teslimat robotunu geliştirmek üzere çalışmalarına başladı. LIDAR teknolojisini kullanan bu robotun en dikkat çekici özelliği yoldaki engellere takılmadan ilerleyebilmesi. Yani bu robot, yokuşları büyük bir hızla tırmanıyor ve basamakları da rahatlıkla çıkabiliyor.

 

Postmates / Serve

Dışarıdan bakıldığında çizgi film karakterini andıran Serve, Postmates tarafından geliştirilen bir teslimat robotu. Yaklaşık 45 km yarıçapında olan ve 50 kilograma kadar yük taşıyabilen bu robot, LIDAR teknolojisiyle çalışıyor. Yılın başında sadece Los Angeles’ta kullanılmaya başlanan Serve’ün yılsonuna kadar diğer ABD şehirlerine yayılması bekleniyor.

 

Toyota / e-Palette

Toyota’nın e-Palette’ine aslında bir teslimat robotu demek çok doğru olmaz. Çünkü o diğerlerinden daha farklı işliyor. Mesela bir elbise satın almak istiyorsunuz. E-ticaret sitesinden sipariş verip beklemek yerine e-sipariş sitesini kendinize çağırıyorsunuz. Toyota’nın küp şeklinde bu araçlarına binip alışverişinizi yapabiliyorsunuz. İsterseniz pizza da yiyebilirsiniz.

kargokuryemanşetotonom teslimat
Yorumlar (0)
Yorum Ekle