Kardiyo-vasküler hastalıklar 3D yazıcı teknolojisi ile tarihe karışabilir #Bilim

Kardiyo-vasküler hastalıklar 3D yazıcı ile tarihe karışabilir. İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde 3D Printer ile yapay kan damarlarının oluşturulabileceğine dair bilgiler yayıldı. Daha önce 3D yazıcı ile insan organı yapmakla ilgili pek çok haber duymuş olabilirsiniz ancak kardiyo-vasküler hastalıklar, bu yazıcı teknolojileri ile tarihe karışabilir.

Damarların sertleşmesi/daralması kalp organının pompa görevini iyi yapmamasına yol açıyor, işte tam da bu noktada sorunun iyi ayarlanamayan oksijen miktarı ile alakalı olduğunu savunan bazı bilim adamları çıktı. ABD’deki saygın eğitim kurumlarından Colorado Üniversitesi, bu alanda yoğun araştırmalar yapıyor. Üniversitede araştırmacı olarak çalışan Xiabobo Yin, bu düşüncenin yeni ufuklar açabileceğini savunuyor. Çünkü 3D yazıcı teknolojisi ile bir saç kılının genişliğinin 1/10’u kadar incelikte ve 10 mikron ölçüye kadar hassas çalışabilecek olan yazıcıların, yapay kan damarlarını üretebileceğini ve ayrıca oksijeni gerektiği kadar kontrol edebilen yapıların geliştirilebileceğini ifade eden uzmanlara göre, damar hastalıkları ve kalp hastalıkları yakın zamanda tarihe karışabilir.

3D yazıcı ile yapılan çalışmalar

Geçtiğimiz yıllarda kulak, burun, omurilik disklerinin üretimi 3D yazıcılarla yapıldı ve hastalarda bu ürünler kullanıldı. Hem de son derece başarılı bir şekilde. Ancak yapay kalp ve yapay damarlar için şu an araştırma evresinde olan bu çalışmalar yakında hız kazanabilir ve damar hastalıkları kavramı tarihe karışabilir. Bunun için uzun bir süreç ve araştırmaların derinleşmesi gerekiyor. Geliştirilen teknolojinin ana hedefi; insan hücrelerinin işlevini birebir yapabilecek yapay hücreler yapabilmek. Bu sorun aşılırsa sadece damarların değil diğer organların da üretimi 3D printer teknolojileri ile mümkün olacak.

Kaynak: Gadgetsnow

3D yazıcı3D Yazıcı Teknolojisiyapay damaryapay kalp
Yorumlar (0)
Yorum Ekle