Sony’e Özel Iron Man VR Oyunu İncelemesi

Sony her ne kadar PlayStation 5 lansmanı ile heyecanları yükseltmiş olsa da mevcut nesilde ve özellikle sanal gerçeklikte hız kesmeden yeni oyunlar çıkarmaya devam ediyor. Sony özellikle PSVR ile uyumlu kendine özel sanal gerçeklik oyun kütüphanesini genişletiyor. Şimdi de oyuncuların uzun zamandır hayal ettiği Marvel kahramanı sanal gerçeklik ortamına konuk oluyor. Bahsettiğimiz karakter elbette Iron Man. Zeki, esprili ve dahi Tony Stark’ın özel kostümü ile kötülüklere karşı dur demeye hazır olun.

Iron Man kostümünü giymek hiç bu kadar gerçek bir deneyim olmamıştı

Iron Man gibi uçmak

Öncelikle kontrol sisteminden bahsedelim. Oyunun ilk tanıtım videolarına baktığımda şahsen çok daha statik ve rail shooter diye tabir edilen bir sistem bekliyordum. Oyun ilk andan itibaren beni yanıltmayı başardı. Iron Man’i kumanda etmek için Move donanımına ihtiyacınız var. Ardından ellerinizi gerçekten Iron Man gibi kullanarak havada süzülebilirsiniz. Örneğin avuç içlerinizi yere doksan derece konumuna getirirseniz havalanıyor, bileklerinizi geriye doğru bükerseniz de jet uçak gibi ileri gidiyorsunuz. Bu sisteme alışmak fazla zaman almıyor. Özellikle eğitim kısmını tamamladığınızda dilediğiniz noktaya kolaylıkla uçabiliyorsunuz. İşleri bir nebze kolaylaştırmak adına sol Move kumandasındaki X, sağ Move kumandasındaki O tuşu sizi bulunduğunuz irtifada sabitliyor. İstediğiniz yüksekliğe varıp daha aksiyona dalmak için hover ismi verilen bu tuşları sıklıkla kullanmayı ihmal etmeyin.

Bitmeyen Adrenalin

Aksiyon kısmına geldiğimizde ise kendimi Atari salonlarında After Burner oynar gibi hissettim. Tabii genç okuyucular için bu his bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak şöyle özetleyelim. Düşmanlara kilitlenmek, roket atmak, elinizle lazer atışı yapmak ya da yakından darbe indirmek (melee) son derece tatmin edici. Sanal gerçeklik konusunda en büyük sıkıntılardan biri olan mide bulantısını her türlü uçup kaçıp dalma hareketime rağmen yaşamadım. Bu da hem bünyenizin alışması hem de tazeleme hızı gibi programcıların dikkat ettiği değerlerle ilgili. Yani, kötü ellerde olsa bu oyun sizi kusturabilirdi ancak böyle bir durum yaşamıyorsunuz. Yapımcı Camouflaj bu anlamda alkışı hak ediyor. Republique VR isimli oyundan sonra ikinci projeleri olan bu firmayı yakın takibe almak lazım. Tahminimce özellikle PS5 döneminde başarılı VR oyunlarına imza atacaklar.

Grafikler biraz daha iyi olabilirdi. Bazen etraf biraz detaysız olabiliyor.

Oyunda düşmanlara ateş etmenin dışında başka sorunlara da çözüm buluyorsunuz. Örneğin düşmekte olan bir uçağın iniş takımını açmak, motorunu tamir etmek sanal gerçeklik devreye girince beklenmedik şekilde keyifli oluyor. Özgün bir hikaye barındıran oyunda kulaklar Robert Downey Jr.’ı aramıyor değil. Ghost isimli azılı düşmana karşı mücadele verdiğimiz oyunda yapımcılar daha çok çizgi roman dünyasındaki Iron Man’i temel olarak almışlar ve hikaye geliştikçe aslında Stark’ın iç dünyasına da yolculuk etmemizi sağlamışlar.

Özetlemek gerekirse Iron Man VR, süper kahraman duygusunu en iyi tatmin etme yollarından biri. Sanal gerçeklik dünyasına girmenizi sağlayacak kadar iddialı olmasa da Sony’nin oldukça başarılı bir “exclusive” oyunu Iron Man VR’ı oynadıkça gönül daha fazlasını ve tabii ki Avengers’ı istiyor. Siz de Sony PSVR’yi incelemek için bu adresi ziyaret etmeyi unutmayın.

berk iybardonanımiron manmanşetmarveloyunplaystationPS5psvrRobert Downey Jr.sanal gerçekliksonysüper kahramanteknolojitony starkvr
Yorumlar (0)
Yorum Ekle