iPhone’larda yüksek performans trendi devam ediyor

Yıllar içinde iPhone performans kazanımlarını gösteren bir grafik yayınlandı…

Yıllar içinde iPhone performans kazanımlarını gösteren bir grafik, yıllık azalış trendinin büyük ölçüde başladığını, ancak genel kazanımların hala etkileyici olduğunu gösteriyor. Özellikle, ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı gibi, her üç ila dört yılda bir telefon modelinizi yükseltirseniz, performansın iki katına çıktığını göreceksiniz…

Analist Ben Bajarin, iPhone 5S’deki A7 çipinden iPhone 13’teki A15 çipine kadar her yıl tek çekirdek performans kazanımlarını gösteren önemli bir grafik hazırladı.

Grafik üç şeyi gösteriyor. İlk olarak, her yıl mutlak performans olarak nispeten istikrarlı bir yukarı doğru ilerleyiş, yani performans artışı görüyoruz. Ama ikinci olarak, kırmızı çizgide yıldan yıla yüzde iyileştirmeleri gösteriliyor. Bu, A9 çipinden itibaren genel bir düşüş eğilimi gösteren oldukça farklı bir resim olarak karşımıza çıkıyor.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. Birincisi, Apple mobil çiplerde açık ara lider olduğu için, her yıl giderek daha küçük kazanımlar elde etmek bile her zaman sektörün en üst derecesine katkı sağlamış olur. İkincisi, A15 çiplerin çip mühendisi kaybından dolayı büyük etki görebileceği bu yıl bile Apple, %10’luk bir kazanım sağladı. Üçüncüsü ise, A15 yongası biraz geliştirilmiş bir tasarım kullanıyor olsa da, hala kendisinden önceki A14 gibi 5 nm’lik bir işleme dayanıyor.

Gelecek yılki A16’nın 5nm ile 4nm arasında kalıp küçültme sürümü kullanması bekleniyor. Bu nedenle Apple seneye muhtemelen daha da iyi kazanımlar gösterecek.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle