iPhone’ların kullanım ömrü ortaya çıktı!

Akıllı telefon fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle de artan dolar kuru ve ülkemizdeki vergi oranları, bu durumu olumsuz etkiliyor. Hal böyle olunca da insanlar yeni bir telefon almak yerine eskisini kullanmaya devam ediyor. Bu nedenle insanların yeni ürün seçerken en önemli kriteri kullanım ömrü oluyor.

Söz konusu uzun kullanım ömrü olduğunda bir marka kuşkusuz diğerlerinin çok da önüne çıkıyor. Apple, iPhone modellerine sunduğu yazılım desteği sayesinde rakiplerine fark atıyor. Şirket, neredeyse 7 yıllık olan telefonlarına bile iOS güncellemesinin son sürümünü sunabiliyor. Peki iPhone‘ların kullanım ömrü tam olarak ne kadar? Son yapılan araştırma, bunu ortaya çıkardı.

iPhone’ların ömrü ne kadar?

Akıllı telefonların kullanım ömrünü etkileyen iki temel etken var. Bunlardan ilki doğal olarak donanım. Güçlü bir işlemci, yüksek çözünürlüğe sahip bir ekran ve büyük bir batarya sizleri çok uzun süre tatmin edebilir. Ancak ikinci ve en önemli unsur yazılım desteğidir. Olası siber saldırılardan korunmak, en güncel uygulamaları yüklemek ve sorunsuz bir deneyim yaşamak için yazılım sürümünün güncel kalması gerekir.

Apple’ın bu konudaki başarısına örnek vermek için iPhone 6S‘e yakından bakabiliriz. Eylül 2015 tarihli telefon iOS 15’i bile alırken, 2015’in Mart ayında çıkan Samsung Galaxy S6, son olarak Android 7 güncellemesi aldı.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak formül hazırlayan bir analist, iPhone’ların kullanım ömrünü 4.5 yıl olarak açıkladı. Yine de bu süre sizin telefonunuzla yaptıklarınıza göre değişebilir. Bu nedenle elimizdeki tahminler dışında bir süre vermek mümkün değil.

AppleiOSiphone
Yorumlar (0)
Yorum Ekle