iPhone 13 Pro Sinematik mod profesyonel film yapımcılarına neler sunuyor?

iPhone 13 Pro Sinematik mod profesyonel film yapımcılarına neler sunuyor?

Apple’ın yeni iPhone 13 Pro akıllı telefonlarıyla ilgili en fazla öne çıkan özellik şüphesiz Sinematik mod oldu. Çünkü Apple bu özellik ile uzun zamandır ürünleri ile arzı endam ettiği profesyonel film stüdyolarındaki rolünü daha da büyütüyor. iPhone 13 Pro’lar ile gelen bu özellik, sinema dünyasının profesyonelleri tarafından raf odaklama veya odak çekme adı verilen bir teknikle video çekmeye imkan veren bir özelliği cebimize taşıyor. Dediğim gibi iPhone’ların sinema dünyası ile ilişkisi yeni değil. iPhone 5 serisinden beri kısa film yapımcılarından Hollywood yönetmenlerine kadar sinema dünyasından birçok isim Apple’ın telefonlarını kullanarak film çekiyor. Tabii iPhone 13 Pro Sinematik mod ile gelinen seviye bambaşka. Biraz daha detay vererek bu özelliğin neden profesyonellerin çok fazla ilgisini çekeceğine yakından bakalım. Bir kere Sinematik mod Dolby Vision HDR kayıt yapıyor. Bu yeteneğini A15 Bionic ve gelişmiş yapay öğrenme algoritmalarının kendisine verdiği desteğe borçlu. Bu modda çektiğiniz videoları iPhone’unuz otomatik odak değiştirmeler sayesinde etkileyici bir derinlik efektiyle kaydediyor. Oda değişikliklerini otomatik olarak uygulamanıza izin veren bu özellik çekimlerinize, muhteşem alan derinliği geçişleri yanında, makro videodan, hızlı çekime, ağır çekimden ve daha iyi loş ışık performanslarına kadar birçok yenilik getiriyor. Diğer yandan Sinematik mod saniyede 30 kare hızında 1080p çözünürlüğe sahip, bunu da not edelim.

Sinematik modda video kaydetmek son derece kolay
Sinematik modda video kaydetmek için kamera uygulamasını açıp Sinematik moda kaydırdıktan sonra ayar seçeneklerini görmek için yatay modda ok simgesine dokunuyorsunuz. Ardından Derinlik Denetimi düğmesine dokunup, alan derinliğini ayarlamak için kaydırıcıyı sürüklüyorsunuz. Telefoto’ya geçiş yapmak için 1x düğmesine dokunup, geniş kameraya geri dönmek için ise düğmeye tekrar dokunuyorsunuz. Pozlama düğmesine dokunduktan sonra videonuzu daha parlak veya daha koyu yapmak için kaydırıcıyı sürüklüyorsunuz. Flaş seçeneğinizi yaptıktan sonra kayıt düğmesine basıyorsunuz. İşte bu kadar kolay. Kayıt yaparken odağı değiştirmek için vizördeki bir süjeye dokunabilirsiniz. Bir süje üzerinde otomatik odak takibini ayarlamak için iki kez dokunmalısınız. Ayrıca odağı kameradan belirli bir mesafede kilitlemek için ekrana dokunup basılı tutabilirsiniz.

Apple yeni videolarla Sinematik modun iletişimine devam ediyor
Öte yandan Apple Sinematik modun yetenekleri göstermek için örnek videolar yayınlamaya devam ediyor. Son yayınlanan videoda Apple, büyük bütçeli bir bilimkurgu ve gerilim türü filmlerde kullanılan çok fazla sahneye uygun özel efektler gösteriyor, ancak tüm bu sahneler gerçekte iPhone 13 Pro’da kaydedildi. Özel efektler de bilgisayarlar kullanılarak oluşturulmadı. Örneğin bir sahnede görülen bulutlar yastık dolgusu kullanılarak oluşturulmuş. Hyperspeed’i göstermek için kullanılanlar gibi diğer efektler, su ve renkli ışıklar kullanılarak yapılmış.
Büyük bir projeksiyon ekranında gösterilen videoda sahnenin daha gerçekçi görünmesi için bir oyuncunun kask ekranından yansıma kaydedilmiş. Ayrıca, iPhone 13 Pro’nun düşük ışıklı bir ortamda video çekme konusundaki gelişmiş yetenekleri de bu videoda ortaya çıkıyor. Dış Uzay ve diğer gezegenlerin görünümünü oluşturmak için, telefonun kamerası etrafına yerleştirildiğinde bu “gezegenlere” küresel bir görünüm kazandırmak için kubbelere slaytlar yansıtılmış.
iPhone 13 Pro’nun tanıtımı için, Zero Dark Thirty gibi büyük bütçeli Hollywood baş yapıtlarında bulunan Oscar’lı yönetmen Kathryn Bigelow ve görüntü yönetmeni Greig Fraser ile anlaşan Apple geçtiğimiz haftalarda iPhone 13’ün film yapım aracı olarak öne çıkan özelliklerinin vurgulandığı Hollywood in Your Pocket isimli bir kampanyaya imza atmıştı. Hollywood filmlerinin set ortamlarının simüle edildiği bu çalışmada iPhone 13’ün tüm bu zor sahnelerin üstesinden gelebileceğine vurgu yapılmış ve yine iPhone 13 Pro Sinematik Mod’unun ışık ve optik performanslarına dair tüm yetenekleri ortaya konulmuştu. Apple’ın önümüzdeki günlerde de Sinematik Mod’u anlatan farklı videolarla karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Dahası yakın zamanda sinema endüstrisinden de iPhone 13 Pro kullanılan filmlerin geleceğini tahmin etmek çok zor değil.
iPhone 13 Pro piyasaya çıktığında hemen gidip yeni iPhone’lardan bir adet edinmiş ancak şu ana dek bu yenilikçi ürünleri sadece tatil fotoğraflarını çekmek için kullanmış olabilirsiniz. Ama cebinizde Hollywood filmi çekebilecek kadar sağlam bir teknoloji olduğunu bilmek bile bana kalırsa güzel bir his.

iPhone 13 PromanşetSinematik mod
Yorumlar (0)
Yorum Ekle