iPhone 11’e geçişte değiştirmeniz gereken önemli ayarlar

iPhone 11'e geçişte değiştirmeniz gereken önemli ayarlar

Apple geçtiğimiz günlerde yeni iPhone’ların 18 Ekim’de Türkiye’de olacağını duyurdu. Sahip olduğu yeni özellikleri ile iPhone 11 Pro son yıllardaki en yenilikçi iPhone olarak değerlendiriliyor. Etkileyici ekranı, A13 bionic çipi, Pro kamera sistemi ve uzun pil ömrü bu özelliklere arasında ilk başta dikkat çekenler. Gelişmiş performans özelliklerine rağmen iPhone 11 ailesinin Türkiye fiyatlarının çok da abartılacak bir seviyede olmaması hem kullanıcılarda hem de genel olarak pazarda pozitif bir hava yaratmış durumda. Siz de yeni iPhone’unuzu satın almak için gün sayanlardan iseniz bu yazımda iPhone 11’ler ile ilgili işinize yarayacak bazı tüyolar var. İşte iPhone 11’e geçişte yapmanız gereken en temel ayarlar.

Koyu moda geçmek
Bildiğiniz gibi iOS 13 ile gözlerimizi ve bataryayı rahatlatmak için uzun zamandır beklenen Dark Mode (Koyu Mod) özelliği geliyor. Estetik olarak, da etkileyici görünüme sahip olan bu modu telefonunuzda aktif etmek ise son derece kolay. Bu özellik için  Ayarlar> Ekran ve Parlaklık seçeneğine gidip ve ‘Açık’ veya ‘Koyu’ arasından seçim yapmanız yeterli.
Mesaj ayarlarınızı kiliselleştirin
Yeni iOS 13 ile iletişimde kendi seçeceğiniz fotoğraf ve ismin diğer kişilerin telefonunda görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu ayarı herkes için ya da yalnızca iletişimde olduğunuz kişileriniz için yapabilirsiniz. Ayarı Ayarlar> Mesajlar > Adı ve fotoğrafı paylaş sekmeleri ile yapabilirsiniz.
Bilinmeyen arama ve mesajları filtrelemek
Tanımadığınız arama ve mesajları filtrelemek için oluşturulmuş bu özellik gerçekten harika. Google’ın benzer bir işlevi gerçekleştirmek için sunduğu Çağrı Tarama özelliği aramayı seçmenize izin verirken, iPhone’un “Bilinmeyen Arayanları Susturma” özelliği etkinleştirildiğinde telefonunuz hiç  çalmayacak. Temel olarak, rehberinizde olmayan bir numaradan, son giden aramalardan veya Siri önerilerinden herhangi bir telefon araması, arayanın sesli mesaj bırakabileceği telesekretere gönderiliyor. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde yalnızca bir sesli posta bildirimi alacaksınız (kaydedilmişse) ve arama sonunda bununla bildirim görüntüleyeceksiniz.
Sesli mesajlarda iki dakikalık bitim süresini kapatın
Bu ayar ile Apple iMessage aracılığıyla gönderilen sesli mesajlara bir tür Snapchat gibi “bir kez dinle sonra sonsuza dek silin” özelliği vermiş olacaksınız. Varsayılan ayar, bu mesajların iki dakika sonra sona ermesini sağlıyor. Siz de sesli mesajlarınızda bu ayarı kullanmak istiyorsanız; Ayarlar> Mesajlar> Sesli Mesajlar> Sona erme özelliğini açmanız yeterli.
Uygulamalarda konum ayarı
iOS 13 ile iPhone’a yeni gizlilik özellikleri geliyor. iOS, uygulamaların  konumunuza erişmesini isteyip istemediğinizi seçmenize izin verir. Ancak bu yeni seçenek telefonun konumunuzu her istendiğinde size sormasını sağlayacak. Bunu etkinleştirmek için, tüm uygulamaları kapsayan genel bir kural belirleyebileceğiniz Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri seçeneğine gidin ve uygulamayı kullanırken ‘hiçbir zaman’, ‘her zaman seçim yapın’ veya ‘bir dahaki sefere sorun’ seçeneklerinden birini seçin. Bu son seçenek telefonun bir uygulama konum verilerinizi istediğinde her seferinde size sormasını sağlayacaktır.
Tercih ettiğiniz çekim hızını ayarlayın
İPhone 11 serisi saniyede 4K 60 kare olarak çekim yapıp sadece yüksek verimli formatta ve aynı zamanda daha uyumlu .mov formatta saklanan daha evrensel 24 ve 30 fps’de kaydeder. Bu ayar, filmlerin çok soft görünmesini sağlar ve iPhone 11’in gelişmiş video dengelemesi onu daha da soft hale getirir. Daha sinematik bir görünüm istiyorsanız, 24 fps için bu özelliği seçebilirsiniz. Bunu Ayarlar> Kamera> Video Kaydet’e gidip, tercih ettiğiniz çekim hızını seçerek yapabilirsiniz.
10 hatalı şifre denemesinden sonra verileri silmek
İlk olarak, bunun varsayılan olarak ayarlanması gerektiğini düşünebilirsiniz. Kimileri ise gereksiz bulabilir. Ancak telefon arka cebinizde kaldığında ya da çocuklarınızın eline geçtiğinde bazen 10 defa hatalı şifre girişimi gelip sizi de bulabilir, inanın çok küçük bir ihtimal değil. Çoğu insan için, arka arkaya yapılan 10 başarısız şifre girişimi, buradaki potansiyel risklerin farkında olmak için çok fazla şeydir. Başınıza geldiğinde ise Ayarlar> Yüz Kimliği ve Parola seçeneğine gidip en altta bulunan Verileri Sil seçeneğine geçerek durumu kurtarmanız mümkün.
Face ID’de gerekli dikkati kapatın
Face ID bildiğiniz gibi telefonunuzun kilidini açmak için daha iyi bir güvenlik sağlamak için var. Bu özellik, telefonun kilidini açmak veya giriş bilgilerinizi girmek için yüzünüzü doğrulamaya çalışırken göz temasını kontrol eder. Bununla birlikte, bunu kapatmak, telefonunuzun kilidini açmak için daha az çaba harcamanız için iyi bir yol olabilir. Örneğin, yüz yüze bir görüşmede telefonunuzun kilidini açmanız gerekirse bir yandan karşınızdaki ile sohbette kalırken diğer yandan ekrana dikkatli bakmadan sadece telefonu anlık yüzünüze tutarak da Face ID ile telefonunuzu açabilirsiniz. Bu ayarı devre dışı bırakmak için izlenecek adımlar şöyle; Ayarlar> Yüz Kimliği ve Şifre> Yüz Kimliği için Dikkat İste’yi açın ve geçişi kapatın.
Resim ve videoları saklamak için istediğiniz formatı seçin
iPhone’lar yer kazanmak için fotoğrafları ve videoları yüksek verimlilikte kaydetmek üzere ayarlandı. Alan kazanımları oldukça önemlidir, ancak bazen bu yüksek verimli formattaki bir fotoğrafı farklı programlara veya platformlara yüklerken uyumluluk sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Bunun için daha evrensel JPEG dosya biçiminde kaydetmek için bunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için; Ayarlar>Kamera> Biçimler’e girerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Apple iPhone 11apple iphone 11 promanşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle