iPad’i iş bilgisayarı olarak kullanmak

Eğer zamanınızın çoğunu Photoshop ve Premiere gibi programlarda harcamıyorsanız ya da kapsamlı bir muhasebe programı kullanmıyorsanız çok donanımlı bir dizüstü yerine işiniz için ana bilgisayar olarak daha basit bir cihaz mesela bir tablet kullanmanız için emin olun önünüzde hiçbir mani yok. Hatta iş için laptop yerine tablet kullanmanın pek çok avantajı da var. Örneğin tabletlerin daha ince ve hafif olması nedeniyle taşıması daha kolay. Gün içinde çok fazla toplantılara giden biri iseniz bu açıdan tablet kullanmanın büyük faydasını görebilirsiniz. Tabletlerin bataryaları da daha uzun gidiyor bildiğiniz gibi ve şarj cihazları da kendileri gibi küçük. Akıllı telefonununuzda sık kullandığınız birçok uygulamayı tablette de kullanabiliyor olmanız diğer büyük avantaj bence. İşte sadece tablet kullanmaya başladığınızda işe ara verdiğinizde eğlence için farklı bir cihaz arayışına da gerek duymayacaksınız. Örneğin basit bir aksesuar ile tabletinizi keyifli oyun oynayacağınız bir cihaza dönüştürmek gibi. Diğer yandan tabletiniz üzerinden yatakta kitap okuyabilir, toplu taşımada Netflix izleyebilir ya da bir tren yolcuğunda işinizi yapabilirsiniz. Ana iş bilgisayarı olarak farklı tabletleri tercih edebilirsiniz, ben bu yazımda iPad’i nasıl iş bilgisayarına dönüştürebiliriz sorusuna cevaplar vermeye çalışacağım. Bakmayın siz tabet satışlarındaki büyük düşüşlere. Örneğin işiniz benim gibi içerik üretmekse iyi bir iPad pekala ana iş bilgisayarınız olabilir, işleriniz de tıkır tıkır gider.

Ancak iş bir iPad sahibi olmakla bitmiyor. iPad kullanımında tam potansiyele ulaşmak için birkaç aksesuar, biraz eğitim ve alışmak için de biraz zamana ihtiyacınız olacak. Tabii iş bilgisayarınız iPad olduğunda artık aynı anda 46 farklı uygulama çalıştırmayacaksınız ama emin olun buna ihtiyacınız da olmayacak. Kısa süre içinde bilgisayarınızda bu kadar karmaşık bir çalışma şekline ihtiyacınızın olmadığını anlayacaksınız.

Size uygun iPad’i satın alın
iPad kullanmaya başlamadan önce sizin için doğru iPad’i satın almanız büyük önem taşıyor. Uzun yıllar kullanmak için yeni iPad Pro’yu almak iyi bir tercih olabilir. 12.9 inç olana göre 9.7 inç olan iPad’in kullanımı daha rahat. Ama önceliğiniz ekran büyüklüğü ise 12.9 inç olanı tercih edebilirsiniz. Renk tercihi ise size kalmış. Benim favorim gri olan. Son olarak en kritik tercih kriterinin hafıza olduğunun altını çizmeliyim. Maddi anlamda gücünüzün yettiği kadar fazla kapasiteli bir cihaz almanızda fayda var. Hafıza kapasitesi ihtiyacınız cihazı ne amaçla kullanacağınıza göre değişecektir. iPad Pro’nun kapasitesi maksimum 256 GB. Bununla birlikte pek çok kullanıcı tabii ki temel uygulamalar dışındaki dokümanlarını bulut üzerinde depolayacaktır.

Aksesuar şart
Laptop ve iPad’inize bir aynı karede bakın, tabletin en büyük eksiği ne? Gerçek bir klavye. Tabletinizi normal bir bilgisayar olarak görebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız en önemli şey bir klavye. Logitech Create klavye için bence iyi seçeneklerden biri. Tercihiniz tuşları daha gevşek bir klavye olacaksa Razer’ı deneyebilirsiniz. Tablete fiziki olarak bağlanmayan bir klavye istiyorsanız ise Apple Magic Keyboard denemeye değer. iPad Pro’nun en önemli avantajlarından birinin sanal klavyeyi ya da cihaza dışardan bağlanan normal bir klavyeyi tercih edebiliyor olmanız, bunun da altını çizmek de fayda var.

Bunun dışında şarj ve bağlantı için de farklı aksesuarlara ihtiyacınız olabilir. Şarj için Anker PowerCore+ 20100 ve bağlantı için Seagate Wireless Plus cihazlarınızı kullanabilirsiniz. Eğer mevcut bilgisayarlarda USB ya da HDMI girişlerini sıkça kullanıyorsanız iPad’e projektör gibi ekstra bir cihazla bağlanmak sizin için can sıkıcı olabilir.

Hala 90’lı yıllardaki gibi her şeyin çıktısını almaya meraklı biriyseniz eğer Brother HL-L2340DW gibi iPad’inize hızlıca bağlanan bir cihaz işinizi görecektir. Çalışırken öğle aralarında oyun oynayan biriyseniz SteelSeries Nimbus ile iPad’inizi bir oyun konsoluna çevirebilirsiniz. Ya da bir Apple TV almanız durumunda iPad’inizi uzaktan kumanda olarak kullanmanız mümkün.

Acele etmeyin, alışmak için kendinize zaman verin
Laptop’ı tamamen bırakıp iPad kullanamaya başladığınız ilk gün tableti pencereden atıp laptop’a geri dönme isteği duyabilirsiniz. Sakin olun, çünkü alışmak için zamana ihtiyacınız olacak. Aynı anda çok fazla uygulama yerine, bir ya da iki uygulama ile çalışamaya odaklanın. iPad’in klavye kısa yollarını öğrenmeye bakın. Bu sayede parmaklarınızı çok fazla hareket ettirmeden, kendinizi yormadan çalışmanız mümkün olacak. Kendinize Workflow gibi bir iş akışı uygulaması edinin. Böylece copy-paste gibi tekrarlayan işler için zaman harcamazsınız. Launcher uygulamasını indirerek önemli bağlantı ve uygulamalarınızı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ne olursa olsun Mac ya da Windows’un rahatlığından iPad’e geçiş sizi biraz zorlayacaktır. Örneğin Microsoft Office programları iOS’da tabii ki var, ancak dokunmatik ekranda kalemle bu programları kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir. Bu anlamda yeni uygulamalar, yeni sistemler ve yeni iş akışlarına ihtiyacınız olacak, bunu göze alın. Ancak bir yere bağlı kalmadan dilediğiniz yerden çalışma lüksüne sahip olmak için de bir şeylerden fedakarlık yapmanız gerek.

Açılış görsel kaynak: imore.com

Apple Magic Klavyeipadipad proLogitech Createmanşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle