İnternette Güvenlik Artırma Yöntemleri

İnternette gizlilik ve güvenlik birbirinin ayrılmaz parçası. Günümüzde gizlilik ve güvenlik dijital dünyanın en önemli kavramları arasında geliyor. Hayatın bir parçası haline gelen internet, çoğu zaman güvenliğin dikkate alınmadığı bir platform olarak kullanılıyor.

İnternetin görünen yararlı yüzünün dışında; siber-suçların, online tehditlerin, oltalamaların, dolandırıcılığın, hacker saldırıları ve virüslerin olduğu karanlık bir tarafınında olduğunu unutmamamız gerekiyor. Ücretsiz internet kullanırken bu tür tehlikeleri görmezden gelip, çoğu zamanda hafife olarak, ne tür riskler aldığımızın farkında değiliz.

Bu haftaki yazımda; internet ve bilgisayarda güvenliğin sağlanması için alınması gereken önlemlerden bahsedeceğim.

Orjinal Yazılım Kullanmak

Gerek bilgisayar, gerekse de akıllı telefonlarda orijinal yazılım kullanmak, güvenlik ve gizlilik için en önemli gereksinimlerin başında geliyor.  Ücretsiz kullanılan uygulamaların çoğunda farkında olmadan reklam verenlerin kuralları kabul edilip, güvenlik ikinci planda kalıyor. Bu durum kullanılan cihaz aracılığı ile güvenlik ve gizlilik ihlallerine sebep olabiliyor. Ücretsiz yazılım kullanmadan önce bir kez daha düşünülmesinde büyük yarar olduğunu söylemeliyim.

Online hesaplarda güçlü parola kullanmak

Günümüzde neredeyse bütün online hesaplarda basit şifre kullanmak ve aynı zamanda bütün çevirim içi hesaplarda aynı şifrenin kullanılması, güvenlik konusunda büyük sorunlar yaratabiliyor. Net olarak söylemek gerekir ki; bütün hesaplarda aynı şifrenin kullanılması, bir hesabın ele geçirildiğinde diğer bütün hesaplarında güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Kişinin kendisine göre geliştireceği belli bir algoritma ile, her online hesap için farklı bir şifre kullanılmasında büyük yarar olduğunu vurgulamak istiyorum.

Güçlü ve iki kademeli güvenlik katmanı kullanmak, hesap güvenliğini sağlama açısından oldukça etkili olamaktadır.

Facebook, Twitter, gmail vs gibi hesapları kullanırken iki adımlı doğrulama kullanmak, hesapların güvenliğini sağlama konusunda büyük fayda sağlamakta. Hesap güvenliği sağlama konusunda; SMS doğrulaması kullanmak, son zamanlarda bu teknolojideki açıklardan dolayı artık tercih edilmemektedir.

Online hesaplara bağlanılırken, akıllı telefonlara indirilen uygulamaların oluşturduğu ikici kademe parolalar sayesinde, güvenlik en üst seviyeye çıkartılmaktadır.

Güncel yazılım kullanmak

Yazılım güncellemeleri, uygulamanın daha performanslı ve güvenli çalışması için yapılan yeniliklerdir. Güncelliğini kaybetmiş ve güvenlik açıkları bulunan uygulamalar her zaman risk taşımaktadır. Gerek bilgisayar ortamında, gerekse de akıllı telefonlarda güncel yazılım kullanmak, güvenlik konusunda alınabilecek en önemli önlemlerin başında gelmektedir.

Güncel Antivirüs yazılımı kullanmak

Günümüzde antivirüs yazılımı kullanmayan bilgisayar kullanmak, her an güvenlik ve gizlilik ihlallerine açık olmak anlamına gelmektedir. Güncel bir antivirüs yazılımı kullanmak, internette dolaşırken bile standart güvenliğin sağlanmasında önemli rol oynar. Saldırganların çoğu internet ortamını kullanarak amacına ulaşmayı hedefler. Saldırgan, gerek ücretsiz uygulamalar ve gerekse de casus yazılımlar aracılığı ile kullanılan cihazlarda açık kapılar oluşturup, ilgilendiği cihazları kontrol etmek ister. İnternet açılış sayfalarını istenilen linklere yönlendirerek amacına ulaşmak, zararlı yazılımları cihazlara yükletmeye çalışırlar. Güncel bir antivirüs ve casus yazılımı kullanmak; internet ortamından gelebilecek bu tür zararlı yazılımların bilgisayarları veya akıllı telefonların ele geçirmesini engelleme konusunda yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Wi-Fi kullanmak

Ücretsiz Wi-Fi ortamlarında internet bağlantısı yapmak, online hesap bağlantılarında güvenliği oldukça riske etmektedir. Ücretsiz internet ortamlarından bağlantı sağlanırken, güvenilen bir VPN servisi üzerinden bağlanmak, cihaz ile bağlanılan sayfa arasındaki gizliliği sağlayacaktır. Genel kullanıma açık bilgisayarlardan internet bağlantısı yapmak, kişisel bilgilerin başkasının eline geçmesine neden olması açısından olumsuz bir ortam oluşturur. Çok zorda kalmadan bu tür ortamlarda internet bağlantısı yapılmaması, güvenlik ve gizlilik açısından önemlidir.

Bilgisiyarda yönetici şifresini sadece yönetim işlemleri için kullanmak

Bilgisayarı yönetici hesabı yerine daha kısıtlı haklara sahip olan bir hesap ile kullanmak, güvenliğin sağlanmasında yardımcı olacaktır. Yeni kurulan bir uygulamanın, bilgisayarda yetkili bir kullanıcı ile yapacakları ile yönetici kullanıcısı ile yapacakları arasında farklar vardır. Standart bir kullanıcının bilgisayarda uygulama kurma yetkisi kısıtlı olduğunda, güvenliğin sağlanması açısından bu tür hesaplar ile çalışmak yararlı olacaktır.

güçlü parola kullanmakgüncel antivirüs yazılımı kullanmakgüncel yazılım kullanmakinternet güvenliği için yapılması gerekenlerinternette güvenlikmanşetonline güvenlikorjinal yazılım kullanmakstrong passwordücretsiz wi-fi ağı kullanmakücretsiz wi-fi kullanmadaki riskler
Yorumlar (0)
Yorum Ekle