Intel’in yeni nesil işlemcileri görücüye çıktı

ABD merkezli çip üreticisi Intel, Tayvan’da düzenlenen teknoloji fuarı Computex 2017 kapsamında yeni işlemcilerini tanıttı.

İşlemciler arasında en iddialı olan 18 çekirdekli Core i9 Extreme Edition i9-7980XE’in ABD için 1.999 dolar fiyat etiketine sahip olacağı belirtildi. Core i9 serisinin diğer modellerin ise 16, 14, 12 ve 10 çekirdekli yapıda geleceği, fiyatlarının ise 999-1.699 dolar arasında değişeceği belirtildi.

Yeni işlemciler, önceki nesil işlemcilere göre tek çekirdekli uygulamalarda yüzde 15 ve çok çekirdekli işlemlerde yüzde 10 daha fazla hız vaat ediyor. Core i9 işlemciler, Intel Turbo Boost Max 3.0 teknolojisi sayesinde çipin iki çekirdeği birden overclock yapmaya hazır hale gelecek. Ayrıca yeni işlemcilerle uyumlu 130’dan fazla anakartın da üretilmek üzere/üretilmiş olduğu kaydedildi.

Intel, i9 işlemcilerinin yanı sıra fiyat/performans odağında geleceği anlaşılan Core i7 X modellerini de tanıttı. Uygun fiyat etiketleri ile dikkat çeken işlemcilerin Intel’in Core i5 ürünlerinin yerine tercih edilmesi muhtemel.

Intel ile AMD arasında işlemci savaşları tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AMD, yeni nesil işlemcilerini duyurarak adından söz ettirmeyi bilmişti. Diğer yandan teknoloji şirketi Intel’in sürprizleri bitmedi, 10nm Cannon Lake işlemcilerini ve WiGig teknoloji hakkında daha fazla detay paylaşması da bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

amdCore i7 XCore i9 Extreme Edition i9-7980XEintel
Yorumlar (0)
Yorum Ekle