Intel katlanabilir telefon geliştiriyor

Intel’in patent aşamasında olduğu anlaşılan akıllı telefonu, ilginç özellikleriyle dikkatleri üzerinde topluyor.

ABD Patent ve Marka Ofisi verileri arasında ortaya çıkan yeni bir akıllı telefon patenti, gündemin seyrini değiştirecek gibi görünüyor. Keşfedilen bu patent 2017 yılında Intel tarafından tescillenmiş. Ünlü işlemci üreticisi Intel’in katlanabilir ve üç ekrandan oluşan bir akıllı telefon modeli için patent aldığı kaydediliyor.

Intel’in patent aşamasında olduğu anlaşılan akıllı telefonu, ilginç özellikleriyle dikkatleri üzerinde topluyor. Söz konusu akıllı telefon modeli üç ekrana sahip ve katlanılabilir yapıda tasarlanmış. Telefon tamamen açılıp ekranları birleştirildiğinde ise bir tablet bilgisayar haline dönüşüyor. Telefonun kamera ve sensörlerinin, ekranın altında konumlandırıldığını görüyoruz.  Intel’in, bu hamleyle PC ve mobil sektörü birleştirmeyi deneyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Bunların dışında henüz bu akıllı telefona ilişkin daha fazla veri sunulmuyor. Hatırlanacağı üzere Intel, bir süre öncesine kadar mobil pazarda akıllı telefonlar için Atom serisi işlemciler üretiyordu. Fakat Qualcomm ve MediaTek firmalarının çekişmeli ortamında rekabet etmek yerine en güçlü olduğu alana; yani PC işlemcileri üretmeye geri dönmüştü. Beklentiler, böylesi bir modelde Intel’in kendi işlemcisini kullanacağı yönünde görünüyor. Bununla beraber işletim sistemi tarafında da henüz bir netlik bulunmuyor.

Geçtiğimiz yıllarda LG, Samsung ve Sharp gibi üreticilerin, fuarlarda sergilediği katlanabilir ekran teknolojileri ve katlanır akıllı telefon prototipleri bulunuyordu. Raporlara göre bu telefon yakın zamanda satışta olmayacak ancak, Intel’in geliştirme sürecine devam ettiği de bir gerçek.

intelkatlanabilir telefonlgsamsungtelefon
Yorumlar (0)
Yorum Ekle