Instagram’da GIF dönemi başladı

Popüler sosyal medya ağı Instagram, aslında çok da uzun olmayan bir süre öncesinde sadece fotoğraf paylaşımlarının odak noktalarından biriydi. Artık çok daha fazlası… Günümüzde aralıksız şekilde kendisini geliştiren platform, artık canlı yayından hikaye paylaşımına farklı türlerde birçok özelliği aynı uygulamada sunmayı başarıyor. Son bir yılda kullanıcı tabanında da ciddi artış kaydeden Instagram, yeniliklerine bir başkasını ekleyerek Hikayeler özelliği kapsamında GIF formatına da destek vermeye başladığını duyurdu.

Instagram, Hikayeler’e GIF özelliğini sunduğunu açıkladı. İnsanlar artık Hikayeler’de fotoğraf ve videolarının üzerinde çıkartma şeklinde hareketli GIF’ler paylaşabilecek. Bu sayede bir bakıma sosyal medyanın önemli öğelerinden biri olan hareketli resimler, bir diğer trend özellik Instagram Hikayeler’le buluşmuş oluyor…

GIF seçeneğine nereden erişim sağlanacak, kullanımı nasıl?

Hikayeler’de GIF seçeneğine, sağ üst köşedeki çıkartma sembolünden erişiliyor. Instagram kullanıcıları, öne çıkanlardan veya arama yaparak GIPHY’nin kütüphanesinden yaşadıkları anı en iyi anlatan GIF’i seçebiliyor. Bir hikayeye eklenebilen GIF sayısında bir sınırlama bulunmuyor.

Instagram aynı zamanda önümüzdeki haftalarda Hikayeler’e yeni bir özellik daha geleceğini de duyurdu. Yeni özellik sayesinde insanlar Hikayeler’de fotoğraf veya videolarını orijinal boyutlarında paylaşabilecek. Ekranda boş kalan alanlar ise görsele uygun özel renk skalasıyla doldurulacak.

InstagramInstagram Hikayeler
Yorumlar (0)
Yorum Ekle