Instagram’da artık canlı yayın da gerçekleştirilebiliyor

Popüler fotoğraf ve video paylaşım ağı, sunduğu yeni özellikle canlı yayın gerçekleştirilen platformlar arasında katılıyor. Daha önce duyurulan özellik, ülkemizde de kullanıma sunuldu. Artık Instagram kullanıcıları, birkaç adımda canlı yayın gerçekleştirmeye başlayabiliyor.

Periscope ile popülerleşen akıllı telefon üzerinden canlı yayın gerçekleştirme son dönemin öne çıkan dijital trendleri arasında. Facebook ve YouTube gibi diğer köklü ağlarda da sunulan özellik, beklenildiği üzere Instagram’a da geldi. Herkese açık olan canlı yayın özelliği, Stories’de video yayınlama mantığı üzerinden ilerliyor…

Videonun üzerineki ‘Live/Canlı’ butonuna basıldığında anlık görüntü aktarımı sağlanmaya başlanıyor. Ayrıca Keşfet sekmesi altında da görülebilen canlı yayınlar, herhangi bir Instagram kullanıcısının sadece takipçileri tarafından değil, binlerce başka kullanıcı tarafından da izlenebilmesine olanak tanıyabiliyor. Popüler paylaşım ağının yeni özelliğinin gerek kullanımı, gerekse Periscope benzeri ‘beğeni ve yorum’ yapısı dikkat çekiyor. Çok özgün bir yapı sunmadığı yönünde eleştiriler alan özellik, 2017 sonunda 1 milyar kullanıcıya ulaşması beklenen Instagram’ın yeni trendi olmaya aday.

Öte yandan Instagram, direkt mesaj üzerinden silinebilen fotoğrafları da kullanıma sundu. Artık silinebilen fotoğraflar gönderilebiliyor. Eğer fotoğrafın gittiği kimse ekran görüntüsü alırsa da bu göndericiye bildirim olarak gidiyor.

Instagram yeni özellikleri ile biraz Snapchat, biraz Periscope -izlerini- kendi kullanıcı tabanına sunmayı tercih etmiş görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

canlıFacebookInstagram canlı yayın nasıl yapılırInstagram canlı yayın özelliğiInstagram yayınPeriscopeYouTube
Yorumlar (0)
Yorum Ekle