IDC: Türkiye bilgisayar ve tablet pazarı hızlanma evresinde

IDC’nin en son açıklanan rakamlarına göre Türkiye kişisel bilgisayar ve tablet pazarı -PCD- (masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, iş istasyonları ve tablet) 2017 yılının ikinci çeyreğini 879.450 adet ile kapattı. İşte konuya ilişkin detaylar…

Global bilgi ve iletişim teknolojileri araştırma ve danışmanlık hizmetleri firması IDC’nin PCD pazar verilerine göre Türkiye’de ikinci çeyrekte yıllık %8.9 oranında düşüş, fakat ilk çeyreğe oranla da %8.7 oranında artış gerçekleşti. Bazı büyük ihalelerin kapanması ve üretici firmalarin çeyreğin sonunda yaptıkları yüklemeler de gerçekleşen adetlerin beklentinin yaklaşık %3 oranında yukarıda çıkmasını sağladı.

3. ve 4. çeyrekte ivme artarak devam edecek…

“Önceki dönemlerden süregelen istikrarsızlığın getirdiği tedirginlik, döviz kuru oranlarındaki değişkenlik, çalkantılı makroekonomik göstergeler ve belirsiz politik ortam ikinci çeyrekte de devam etti” diyor IDC kıdemli araştırma analisti Ayşe Kaptanoğlu. Birçok devlet ihalesi ve kurumsal projeler üçüncü ve dördüncü çeyreğe ertelendi.

Konsolidasyon net şekilde görülüyor

“Önümüzdeki dönemde, PC ve tablet üreticileri satış rakamlarına olduğu kadar karlılık konusuna da odaklanacaklar” diyor Ayse Kaptanoğlu. “Yeni nesil işlemcilerdeki maliyet artışı birçok üreticinin planlamalarında değişikliğe gitmesine sebep olacaktır. Tablet pazarında ise maliyet hala önemli bir unsur ve bunu diğer markalar -Others- kategorisindeki konsolidasyon ile çok net görebiliyoruz.”

IDCkişisel bilgisayar ve tablet pazarıpazarpcsektörtablet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle