Huawei P20 Pro : Fotoğraf tutkunları bu ürüne bayılacaklar

Huawei P20 Pro ’nun arka tarafında tam 3 kameradan oluşan özel bir sistem bulunuyor. P20 Pro bu özellik sayesinde, az ışıklı ortamlarda çok daha kısa sürede detaylı fotoğraflar çekmesi ile kendisini farklılaştırıyor.

Bildiğiniz gibi iPhone X’in ön üst çerçevesinde ekrana doğru kavisletilen bir çentik var. Çentiğin yan taraflarına da bildirim simgeleri konumlandırılıyor. İşte buna benzer bir yapı Huawei P20 Pro ’da da var, ancak P20 Pro’nun çıkıntısının daha ufak olduğunu söyleyebiliriz.

Arka tarafa geldiğimizde ise, gerek pürüzsüz yapısı gerekse de ışığa göre değişiklik gösteren renk tonlarıyla P20 Pro’nun mücevher hissi uyandıran bir yapısı var. Ancak, bu yapı sebebiyle cihazın arka yüzeyi fazlasıyla kir ve parmak izi tutabiliyor. Aynı zamanda kılıfsız kullandığınızda avuçta bir süre sonra terleme ve kaymalara sebebiyet verebiliyor.

P20 Pro’nun ön alt kısımda parmak izi okuyucu sensörün konumlandırıldığını görüyoruz. Ne yazık ki  telefonda 3.5mm kulaklık girişi yer almıyor. Buna karşın bu ürünün IP67 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasının olduğunu söylemeliyiz.

6.1 inch AMOLED ekran

Öncelikle, %81.9’luk ekran çerçeve oranı oldukça hoş. 6.1 inch değerdeki AMOLED ekran, 1080 x 2244 çözünürlük sunuyor. Daha yüksek çözünürlük sunan birçok farklı amiral gemisi model mevcut, ancak Huawei’nin de bu çözünürlük miktarıyla iyi işler çıkardığını söyleyebiliriz. İç mekan kullanımlarında görüntü berraklığı gayet başarılı iken dış mekan kullanımlarında da durum pek farksız değil. Fakat yoğun güneş ışığı altında performans biraz düşüyor haliyle.

Kirin 970 ile performans sınırlarını zorluyor

Huawei, bu modelinde de Hisilicon Kirin 970 çipsetine yer vermiş. Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A73 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) işlemcili telefonda 6GB RAM ve 128GB dahili depolama unsurları mevcut. microSD desteği ne yazık ki yok.

Cihazda Super Mario Run başta olmak üzere birçok oyunu fazlasıyla akıcı bir şekilde oynayabildiğimizi söylemeliyiz. Üstelik uzun süreli oyun deneyimlerinde aşırıya kaçabilecek bir sıcaklık değeriyle de karşılaşmadık. 6.1 inch değerdeki ekran, hem bir şeyler izlemek hem de bir şeyler oynamak için gerçekten ideal.

Kameraları fark yaratıyor

Huawei, kamera tarafında bir kez daha Leica ile hareket etti. Cihazın arka tarafında 20MP monochrome (f/1.6 açıklık), 40MP RGB (f/1.8 açıklık) ve 8MP telephoto (f/2.4) olmak üzere 3 kameradan oluşan sisteme yer veriliyor. Ayrıca 5X hibrit zoom sayesinde birçok detaya daha yakından kavuşmanız mümkün.

Peki 3 kameralı sistemin avantajı neler? Basitçe açıklamak gerekirse Huawei, çok daha kısa sürede, az ışıklı ortamlarda bile rakiplere kıyasla daha detaylı fotoğraflar çekebiliyor. Bununla birlikte yapay zeka sistemi sayesinde kamera o esnada neyi çektiğini algılayarak ona göre kendini ayarlıyor ve her defasında en net fotoğrafları sunuyor.

Düşük ışıklı koşullarda, gelişmiş kamera sistemi sayesinde P20 Pro’nun birçok rakibine kıyasla daha iyi sonuçlar verdiğini söylememiz lazım. Ancak iş “Video” tarafına geldiğinde durum biraz farklı. Huawei’nin bu modelinde 60FPS’de 4K video çekim seçeneğini göremedik. 30FPS’de 4K çekim yapabiliyorsunuz ve bu videoların kalitesi de pek başarılı değil açıkçası. Ayrıca 960FPS değerde super slowmotion video çekimleri süre olarak kısıtlı. Mesela 360fps seçeneğinde dakikalarca çekim yapabiliyorsunuz.

Gelelim ön kamera. Ön tarafta 24MP (f/2.0 açıklık) değerde selfie kamerası yer alıyor. Tabii hem arka hem de ön kameranın birçok farklı çekim modu bulunuyor. İlginç olan ise, ön kamera ile video tarafında yalnızca 720p çözünürlüklü videolar çekebiliyor, üzerine çıkamıyorsunuz.

Son sözlere gelecek olursak…

Huawei P20 Pro , özellikle arka tarafta yer verilen 3 kamerasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Cihazın an itibarıyla en gelişmiş fotoğraf telefonlarından bir tanesi olduğunu söylememiz gerek. Keşke aynı özeni video çekim tarafında da gösterselermiş. Öte yandan, ürünün 6.1 inch değerde ekranı ve bir mücevheri andıran tasarımını da beğendik. 4000mAh pil değeri de rakiplerle kıyaslandığında önemli avantajlarından.

Huawei ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Androidhuaweihuawei p20 promanşetP20 Protelefon
Yorumlar (0)
Yorum Ekle