Huawei Mate 40 cep telefonu ailesi neler sunuyor?

Huawei Mate 40 cep telefonu ailesinin genel özelliklerine ve getirdiği yeniliklere bu yazımızda göz atıyoruz.

Huawei geçtiğimiz günlerde yeni cep telefonu model ailesi olan Mate 40 serisini resmi olarak tanıttı. Kısa bir süre sonra Türkiye pazarında da satışa sunulması beklenen bu cep telefonu ailesinin öne çıkan bazı özellikleri bulunuyor. Bu yazımızda telefon modellerine ve sunduğu özelliklere göz atacağız.

Huawei Mate 40 cep telefonu ailesi neler sunuyor

Öncelikle Mate 40 ailesi birden fazla modelden oluşuyor. Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro Plus ve Huawei Mate 40 Porsche Design. Kesin olmamakla beraber ailenin son üyesinin Türkiye pazarında resmi olarak satışa sunulmayacağını söyleyebilirim. En azından önceki modellerde yaşanan deneyime göre bunu öngörüyorum.

Kirin 900 çipset

Bu ailenin en önemli özelliği Kirin 9000 çipsetini kullanması. İlk olarak Mate 40 ailesi cep telefonlarınının ikisinde 8Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro Plus) ile hayatımıza giren bu yeni nesil işlemci dünyanın 5 nanometre entegre 5G çip setini kullanıyor. Bu işlemci aynı zamanda 5G desteği sunmasıyla dikkat çekiyor.

88 derece kavisli ekran

Telefon modellerinden Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro Plus’ta ekranın her iki tarafı da 88 derece kavisli bir ekrana sahip. Markanın Horizon Display Ekran adını verdiği bu tasarım sayesinde özellikle video deneyimi üst noktaya çıkarılıyor.

Uzay Halkası tasarımı

İngilizcesi Space Ring, Türkçesi ise Uzay Halkası olarak aktarılan kamera tasarımı ise Huawei’nin alameti farikası haline gelmiş durumda. Arka yüzdeki kameralar dairesel bir şekilde tasarlanmışlar ve kameralar da bu dairenin üzerine konumlandırılmış durumda.

Gelişmiş kameralar

Mate ailesinin kameraları daha önce de gayet iyiydi. Bu yeni seride de özellikle Mate 40 Pro Plus modelinde çıta daha da yukarı taşınmış. Mate 40 Pro Plus modelinin kamerası 10X optik zoom özelliği ile geliyor. Bugüne kadar cep telefonlarında görmeye alışmadığımız bu değer sınırları zorlayacak bir yakınlaştırma oranı.

Ayrıca artık Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro Plus modellerinde ön kamera da 4K video kayıt edebiliyor ve istenirse geniş açı özelliği ile kullanıcıya daha geniş bir açıda fotoğraf ve video üretme imkanı sunuyor.

Smart Gesture Control

El hareketleri ile kontrol özelliği de Mate 40 ailesi ile Huaewi ekosistemindeki yerini sağlamlaştırdı. Bu sayede telefona dokunmadan el hareketlerinizle kullanım imkanı sağlanıyor.

EMUI 11

Öte yandan tüm telefon modelleri kutusundan EMUI 11 arayüzü ile piyasaya sürülecek. Bu bilgiyi de sizlerle paylaşmış olalım. Çok daha sezgisel bir kullanım sunan bu yeni arayüz kullanıcılarına daha iyi bir deneyim vaad ediyor.

 

cep telefonuHuaewi Mate 40 Pro Plushuaweihuawei mate 40huawei mate 40 proMate 40
Yorumlar (0)
Yorum Ekle