Huawei Band 6 : Pil performansı ile fark yaratıyor

Huawei’nin akıllı bileklik ailesinin son ürünü olan Huawei Band 6 , tasarımı ve pil performansı ile ilgiyi üzerine topluyor. Yoğun kullanımda 10 günlük bir pil ömrü sunan Band 6’ya yakından bakıyoruz.

Akıllı bileklikler, son yıllarda gündelik yaşamda olmazsa olmaz cihazlar arasında yer alıyor. Adım sayardan kalp ritm takibine, kalori hesabından çeşitli egzersiz verilerine kadar erişebileceğimiz pek çok veri var. Tabii dahası da var. Huawei Band 6, işte tüm bu detaylar ve dahasını, büyük bir ekran ve güçlü bir pil desteğiyle sunabiliyor.

Ergonomi

Huawei Band 6, kayış hariç yaklaşık 18 gram ağırlıkta. Kullanılan kayışı da silikon, yumuşak, ince yapıda ve bilekte rahatsızlık uyandırmıyor. Akıllı bilekliği bileğinize konumlandırdığınızda, hareket etmeyecek şekilde sabitlediğinizden emin olmanızda fayda var. Bu sayede daha doğru veriler toplanabilir.

Bluetooth 5 destekli ürün, Huawei akıllı telefonlarınızla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Tabii ki farklı Android cihazlarda da uyumlu çalışma söz konusu. Cihazı beraberinde gelen şarj aparatıyla şarj ettikten sonra, akıllı telefonunuzla saniyeler içinde eşleştirebiliyorsunuz. Tabii ki Huawei’nin Sağlık uygulamasını telefonunuza indirmeli ve bir profil oluşturmalısınız. Eğer mevcut bir profiliniz varsa, yine uygulama üzerinden bilekliği ekleyebilirsiniz.

1.47 inç büyüklükte ekran

Huawei Band 6, 1.47 inç değerde ekrana sahip. Bir akıllı bileklik olarak göz önüne aldığımızda, ekranın büyük ve pek çok veriyi takip etmek için ideal olduğunu söyleyebiliriz. 194×368 çözünürlük sunan ekran, Amoled teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve 5 kademeli parlaklık sunabiliyor. Hem iç hem de dış mekân kullanımlarında, güneş tepedeyken dahi yeterli belirginlik elde edilebiliyor.

Yanlardan hafif kavislendirilmiş olarak gelen ekran, aynı zamanda akıcı kullanımın da önünü açıyor ve hafif dokunuşlar aracılığıyla yol alabiliyorsunuz. Daha evvel bir akıllı bileklik kullanmamış olsanız bile, sadece birkaç dakika içinde bilekliğin arayüzüne aşina oluyorsunuz.

Örneğin, ekranın sağ yan tarafında konumlandırılan tek fiziksel tuş yardımıyla fonksiyonlara erişebilir ya da ana ekrana dönebilirsiniz. Yukarıdan aşağıya doğru hafif kaydırarak pek çok ayarlamaya erişebilirsiniz. Aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak son bildirimlere göz atabilir, soldan sağa ya da sağdan sola kaydırarak da nabız takibi, stres yönetimi, müzik ve hava durumu gibi detayları görebilirsiniz.

Ayrıca, tabii ki isterseniz saat yüzünü de değiştirebilirsiniz. Bilekliği kayıtlı olarak pek çok farklı seçenek geliyor. Bunlardan hariç olarak, telefon uygulaması üzerinden de pek çok farklı saat kadarnına erişebilir ve saniyeler içerisinde kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Sensorler

Band 6, İvmeölçer sensörü, Jiroskop sensörü ve optik kalp atış hızı sensörünü bünyesinde barındırıyor. Tüm bunlar, daha doğru veri kaydı için önemli.

Cihaz, bize pek çok farklı egzersiz modu sunuyor. Açık hava koşusu, kapalı alan yürüyüşü, açık hava yürüyüşü, kapalı alan yürüyüşü, iç mekan bisiklet, havuzda yüzme, ip atlama gibi egzersiz modları var ve her biri için ayrı ayrı kayıtlar tutabiliyor. Diyelim ki bir süredir yolda yürüyorsunuz, bilekliğiniz size bildirimde bulunuyor ve yürüyüş egzersiz moduna geçiş yapabiliyor.

7/24 kalp ritminizi bu ürünle takip edebilirsiniz. Bünyesindeki  TruSeenTM 4.0 kalp atış hızı izleme teknolojisi, size verileri kısa aralıklarla sunabiliyor ve hatta kalp ritminin belli seviyelerin altına düşmesi ya da üstüne çıkması durumunda uyarılabiliyorsunuz da. Tüm bu ayarlamalar size sunulmuş. Tabii şunu da hatırlatmakta dayda var, bu tip cihazlar, tıbbi cihazlar değil.

Ayrıca ürün, tüm gün kandaki oksijen oranını da takip ederek bilgilendirme yapabiliyor. Stres düzeyinizi kontrol ediyor ve rahatlamanız gerekiyorsa size bünyesindeki nefes egzersizleri ile yardımcı olabiliyor. Kadın kullanıcılar için özel gün döngü takibi de mevcut.

TruSleepTM 2.0

Uyku, insan hayatında oldukça önemli bir diğer detay. Band 6, uyku takibi de yapabiliyor. TruSleepTM 2.0 teknolojisi sayesinde gece kaç saat uyudunuz, bunun ne kadarı hafif ne kadarı ağır ve uykunuz genel olarak ne kadar kaliteli, bu konularda da bilgiler alabiliyorsunuz.

Tabii tüm bu egzersiz, kalp ritmi takibi, kandaki oksijen seviyesi ve uyku takibi özelliği gibi detayların sunduğu verileri daha kolay ve detaylı şekilde takip edebilmek, eski verilerle kıyaslayabilmek için Huawei Sağlık uygulamasına göz atmalısınız. Burada, pek çok konuda açıklayıcı makaleler de var ve Türkçe olarak erişebiliyorsunuz.

Sonuç

Peki ya iOS desteği var mı derseniz, evet var, ancak Android tarafında olduğu kadar geniş kapsamlı bir kullanım mümkün değil. Örneğin, iOS tarafında özel gün döngüsü takibi ve müzik kontrolü gibi özelliklerden yararlanamıyorsunuz.

Gelelim ürünün güçlü olduğu bir diğer taraf, yani pil performansına. Ürünümüz, tek şarj ile yoğun kullanımda yaklaşık 10 günlük pil ömrü sunabiliyor. Ayrıca ürün, 5 dakikalık şarj ile yaklaşık 2 günlük kullanımı da mümkün kılıyor. Bu da, o an acelesi olan ve hemen evden ya da ofisten çıkması gerekenler için güzel bir detay. Yalnızca anı kurtarmakla kalmıyor, günü de kurtarıyor adeta.

Huawei ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Band 6huaweihuawei band 6
Yorumlar (0)
Yorum Ekle