GIPHY geri döndü

Instagram ve Snapchat, GIPHY’ye bir şans daha verme kararı aldı. İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ırk ayrımcılığı odağındaki bir GIF ile erişimi bloke edilen GIPHY platformu, hatasını telafi etti ve popüler sosyal platformlar Instagram ve Snapchat’te yeniden işlev kazanmayı bildi.

Veri tabanında bulunan söz konusu GIF (özetle bu GIF’te siyahi bir insanın işlediği suçları gösteren sayaç bir maymun tarafından çalıştırılıyordu), ciddi yaptırımla karşılanmış; Instagram ve Snapchat tarafından kendi platformlarındaki içeriklerde yer almak üzere kullanıcılara sunulan GIPHY entegrasyonu ile GIF kullanımı özelliği engellenmişti.

Söz konusu gelişmeyle ilgili olarak hızlı aksiyon alan GIF paylaşım platformu, bunun ardından bir tür temizlik hareketine başlamıştı. Instagram ve Snapchat’in sonraki GIF envanterleri araştırmalarında problem görülmemesi üzerine yeniden sahalara dönmesine izin verildi.

Anında ‘gözden’ çıkarıldı!

GIPHY kullanıcı insiyatifinde GIF’lerin yüklendiği, buradan da genel kullanıma sunulduğu bir platform. Son dönemde başta Instagram olmak üzere birçok sosyal medya ağı ile entegre olarak çalışıyor. İlgili GIF ise platformun başına büyük bela açtı, 8 Mart’ta İngiltere’de keşfinin ardından sadece 30 dakika içinde Twitter,  entegrasyonu durdurdu. Bunu Instagram ve Snapchat izledi. Bir süre GIF entegrasyonu olmadan kullanım sunan her iki platform da önceki durumuna geri döndü.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

GiphyInstagramsnapchatsosyal medyaTwitter
Yorumlar (0)
Yorum Ekle