Garmin siber saldırıya uğramış olabilir!

Her ne kadar siber saldırıya uğrandığını resmi bir dille duyurmasa da Garmin çalışanlarının sosyal medya paylaşımları bunun aksini söylüyor…

Giyilebilir teknoloji ürünleri ile tanınan, ancak özelleştirilmiş navigasyon cihazlarından havacılık veri tabanlarına çok sayıda çözüm sunan Garmin’in siber saldırıya uğradığı kaydedildi. Teknoloji şirketi, 23 Temmuz’da yaptığı paylaşımda 24-25 Temmuz 2020 tarihleri arasında tüm ürün ve hizmetlerinin ‘bakıma’ alınacağını duyurdu. Web sayfasının çökmesinin yanı sıra Garmin’in ‘Connect’ hizmetinin de aralarında bulunduğu tüm servisleri 25 Temmuz itibarıyla kullanım dışı. Ek olarak Garmin üretim hatlarının da bloke olduğu ifade ediliyor.

Şirket, her ne kadar siber saldırıya uğrandığını resmi bir dille duyurmasa da Garmin çalışanlarının sosyal medya paylaşımları bunun aksini söylüyor. Ayrıca siber güvenlik uzmanlarına göre hizmet ve ürünlerin bu boyutta sekteye uğramasının arkasında tek bir neden olabilir: Fidye yazılım saldırısı.

Henüz tüm ayrıntıları netlik kazanmamakla birlikte Garmin’in maruz kaldığı sorunlar kullanıcılarını olumsuz yönde etkiledi. Özellikle Garmin Connect servisindeki sorun, koşu ve bisiklet gibi sporlardaki zamanlarını uygulamayla entegre etmiş kullanıcıların mevcut verilere erişememesi durumun beraberinde getirdi. Ek olarak havacılık navigasyonu odaklı web sayfası flyGarmin’in devre dışı kalması ve pilotların havacılıkla ilgili verilere erişimindeki sorunlar da öne çıktı.

Şimdi akıllardaki soru Garmin’in söz konusu problemi ne şekilde çözeceği. Eğer ortada bir fidye yazılım saldırısı varsa siber korsanlara ‘fidye’ ödemesi yapılması ve onlara güvenilmesi gerekecek. Ancak siber korsanların fidye aldıkları taktirde dahi şirketleri önemli ölçekte zarara uğratabildiği biliniyor. Gelişmeler merakla bekleniyor…

garminsiber saldırı
Yorumlar (0)
Yorum Ekle