Fotoğraf Makineleri İçin Sonbahar Temizliği Zamanı

Fotoğraf Makineleri hassas elektronik cihazlar olduğundan zaman zaman temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Özellikle sonbaharın bu ilk günlerinde fotoğraf makineniz için yapacağınız bir temizlik cihazın toz ve kirlerden arınmasını sağladığı gibi cihazınızın performansını da korur. Sürekli olarak dışarıda kullanılan fotoğraf makineleri toz ve kire karşı daha fazla risk altındadır. Hatta yoğun bir tempoda çekim yapıyorsanız hep elinizle olan fotoğraf makinenizin üzerinde oluşan bakteri ve virüsler elinizi ağzınıza götürdüğünüz anda sağlığınızı tehdit ederler. Bir de belirtmekte fayda var, aşırı tozlanma hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Fotoğraf Makineleri İçin Temizlik Nasıl Yapılır?

Temizlik Ekipmanları İhtiyacı

Öncelikle temizlik yapmak için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Fotoğraf makinenizin ve lensinizi temizlemek için kaliteli bir hem kalın hem ince fırçaya ihtiyacınız vardır. Fırçaları en hızlı makyaj malzemesi satan yerlerden temin edersiniz. Ayrıca tek kullanımlık temizlik kağıtları da lens temizliği için her zaman yanınızda bulunması gereken bir malzemedir. Lens temizliği için kullanılan özel kimyasal solüsyon da temizleme bezi kullanarak işinize yarar. Eğer bir de lens ve makinenin sensörü üzerinde oluşan tozları en pratik şekilde temizlemek isterseniz küçük bir hava pompası edinmeniz yararlı olur.

Eldiven Kullanın

Genel prensip olarak cihazınızı temizlerken eldiven kullanın. Tek kullanım eldivenler rahatlıkla işinizi görür.

Fotoğraf Makinesi Mutlaka Kapalı Olsun

Makinenizi temizlemeye başlamadan önce kapalı olduğundan emin olun ve mutlaka pilini çıkartın. Lensi de çıkararak gövdeden ayırın. Takılı SD kart varsa temizlik esnasında onu da çıkarmanız gerekir. Temizliği mümkün olduğunca tozsuz ve kumsuz ortamlarda yapın.

Mikro Fiber bezler Kullanın

Tüy bırakmayan, merceklere zarar vermeyen mikro fiber bezler kullanmayı tercih edin. Aksi durumda kullanacağınız bezler lensleri çizebilir ve hasar verir.

Tek Kullanımlık Temizlik Kağıtlarını Seçin

Temizlik yaparken alkolü ancak makinenizin dış cephesini, düğmelerini ve kadran gibi gövdenin dış alanında bulunan alanları temizlemek için kullanın. Görüntü alanları ve lens yüzeylerinde ise tercihen tek kullanımlık temizlik kağıtları kullanın.

Temizlik İçin Sıvı Kullanırken Çok Dikkat

Fotoğraf makinenizin veya lensinizin içine, kapak ve tuşların arasındaki boşluklara sıvı kaçırmamaya özen gösterin. Çünkü makinenizin veya lensinizin içine temizleme sıvısı kaçarsa bu sıvı zamanla aşınma ve hasara yol açar. Bu yüzden böyle bir problem yaşamamak için çok büyük özen göstermeniz gerekir.

Doğrudan Cihaza Sıvı Püskürtmeyin

Özellikle lens temizliği yaparken kullanacağınız temizleme sıvısını mikro fiber bir bez üzerine püskürterek temizlik yapmayı deneyin. Doğrudan cihaz üzerine sıvı püskürtmesini mümkün olduğunca yapmamaya çalışın.

Kuru Olduğunda Çalıştırın

Temizlik işiniz bittikten sonra cihazı çalıştırmadan lensleri de makineye takmadan tüm yüzeylerin kuru olduğuna yani kurumuş olmasına özen gösterin. Islak ve nemli haliyle cihazınızı kesinlikle çalıştırmayın.

Özetle

Yukarıda belirtilen tavsiyelere uyarak bakımını yaptığınız fotoğraf makineniz ve lensinizin hem performansının devamlılığını sağlamış hem de kullanım ömrünü uzatmış olursunuz.

Aykut AltındağFotoğraf Makineleri İçin Sonbahar Temizliği Zamanımanşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle