Football Manager 2020 İnceleme

Seriyi çılgınlar gibi takip edenlere özel Football Manager (FM), geri döndü. İlk bakışta Football Manager 2020, çeşitli etki özellikleri ve bazı kalite iyileştirmeleriyle türünün sevenlerini mutlu edecek cinsten. FM 2020, FM 2019’un temel mekaniklerine odaklanan ancak daha gelişmiş detaylarla öne çıkan bir simülasyon oyunu.

Herkese hitap etmediği kesin ancak seriyi tanıyanları da tatmin edecek kadar başarılı. Football Manager 2020 odak noktası kesinlikle uzunluğu ve gerçekçi topla oynatması. Oyun, sizi yeni Club Vision tanıştırıyor. Oyuncular bir kulüple imza attığında, artık kulüp felsefeleri üzerine müzakere yapmaları gerekiyor. Mesela yönetim kurulu belirli yaştaki oyuncuların imzalamasını, birkaç yıl içinde belirli lig pozisyonlarının alınmasını veya oyun tarzına göre adapte olmalarını talep edebiliyor.

Bu mini görevleri görmezden gelip, kendi futbol markanızı da oluşturabilirsiniz elbet. Club Vision, oyuncuları her bir kulübün kimliğine dayanarak benzersiz durumlara adapte etmeye zorlayan gerçekçi hedefler verir. FM’de yüzlerce saatini ayıranlar için bu değişiklik, denenmeye değer nitelikte. Bu eklenen zorluk derecesi, oynanışa derinlik katıyor ve seriye ihtiyacı olan yeniliği de getirmiş oluyor.

Oyunun geliştirici ekibi, gelişimi yenilemek adına da çok çaba sarfetmiş. Oyundaki krediler, oyuncu performansları gibi kontrol edilebilecek elementler daha da basitleştirilmiş. Gelişmiş taktikler ve koçluk ekibinden daha kapsamlı takım seçimi önerileri gibi işleri kolaylaştıran değişiklikler de var. Bunlar özellikle FM severlerin, tüm spor dünyasını daha gerçekçi şekilde simüle etmesine yardımcı oluyor.

Tabii her şey özünde güzel görünse de bir noktada 3D maçların hala fazla sert görünmesi canınızı sıkabilir. Animasyonlar, göze pek hoş gelmiyor ve her ne kadar olduğu gibi sevilse de yıl olmuş 2019, artık daha iyisini bekliyorsunuz. İyi yanından bakacak olursanız yüz simetriği daha düzgün görünüyor. Uzun vadede muhtemelen eksiklikler giderilmeye devam edecektir.

Günün sonunda FM 2020, çarpıcı değişikliklere sahip ve türünü sevenlerin rahatlıkla satın alabileceği isimlerden. Yöneticilik kariyerinizi uzatmak isterseniz ve futbolla da aranız iyiyse, şans verebilirsiniz. “Club Vision”, taktiksel sıkıntılarla dolu oyunun kendi mekaniğine büyük derinlik katıyor ve “Development Centre” ise oyuncunun gelişimine yardımcı oluyor.

Sıradan bir fan için FM 2020, büyük şeyler sunmayabilir ve hatta sıkıcı bile gelebilir. Ancak futbol menajeri, spor simülasyon unvanları konusunda hala eşsiz ve rakipsiz.

football manager 2020
Yorumlar (0)
Yorum Ekle