Facebook’tan ‘yalan haber’ hamlesi

Popüler sosyal medya ağı Facebook, özellikle ABD Başkanlık Seçimleri sırasında iyiden iyiye gündeme gelen yalan haberlere karşı dikkat çekici bir özelliği kullanıma sunuyor. Yakın zaman sonra ‘genel’ kullanıma açıkacak özellik, Facebook’ta kullanıcıların, gördükleri ve yalan olduğunu düşündükleri haber içeriklerini işaretleyerek şikayette bulunmalarına imkan tanıyor.

Facebook’un kendi blog sayfasında detaylarını aktardığı özellik, gönderilen şikayetlerin, bu alanda uzmanlaşmış uluslararası şirketlerce ele alınacağı, bu alanda işbirliğine gidileceği yönünde. Bir detay olarak söz konusu haberlerin ‘yeterli sayıda kullanıcı’ tarafından işaretlenmesinin gerektiği belirtiliyor. Dolayısıyla Facebook, her bildirimi dikkate almayacak, genel şikayetler üzerinde yoğunlaşılacak. Ayrıca haberlerin kesinlikle ‘silinmesi’ de gündemde değil, araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin ardından haber içeriği silinebileceği gibi Facebook tarafından ‘şüpheli’ olarak da işaretlenebilecek.

İlk aşamada test edileceği kaydedilen özellik, kısa süre içinde genel kullanıma açılacak. Süre konusunda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Facebook, geçtiğimiz aylarda şirketin CEO’sunun ağzından konu hakkında bazı görüşleri kamuoyuyla paylaşmış, bu alanda çalışmalar yapılacağı bilgisi verilmişti. Bununla birlikte Facebook’ta ‘özgürlükçü’ olunması adına da yoğun bir politika sürdürülüyor.

Sosyal medya dünyasında öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Facebookfacebook yalan habersosyal medyayalan haber
Yorumlar (0)
Yorum Ekle