Facebook’ta sürpriz düşüş

Sosyal medya şirketi Facebook’un yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal raporunun açıklamasının hemen ardından hisse senetlerinde sansasyonel bir gerileme kaydedildi. İşte detaylar…

Facebook, Nisan-Haziran arası dönemi ele alan 2018 yılı ikinci çeyrek finansal raporunu kamuoyuyla paylaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerin yüzde 43 oranında artarak 13,2 milyar dolara ulaştığı, kârın yüzde 31 artışla 5,1 milyar dolar seviyesine geldiği ve aylık aktif kullanıcı sayısının da 2,23 milyara ulaştığı bilgileri paylaşıldı. Ancak şirketin masraflarının iki kat arttığı bilgisi (7,4 milyar dolar) ve gelecek öngörülerine dair negatif beklenti öne çıktı.

– Yüzde 20!

İlk bakışta çok iyi görünse de yatırımcılar açısından beklentileri karşılayamayan sonuçlar ve geleceğe ilişkin negatif açıklama eşliğinde şirketin işlem gören NASDAQ hisseleri bir günde yüzde 20 gibi rekor seviyede geriledi.  

Bir ara yüzde 23’e kadar değer kaybeden hisse senetleri, ardından bir miktar artsa da toplamda yüzde 20’yi bulan olağanüstü bir kayıp yaşandı.

Kullanıcı sayısında son 2 yılın en düşük artışı

Öte yandan Facebook’ta kullanıcı sayısındaki artış da hayal kırıklığı yarattı. Yüzde 11 ile son 2 yılın en düşük kullanıcı artışını açıklayan sosyal medya ağında tehlike çanları çalıyor yorumları yapılmaya başlandı.

Mevcut durumun devamı halinde Facebook’un gerileme dönemine gireceği yönündeki analist görüşleri, son finansal açıklamaların ardından yeniden yükselişe geçti.  

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

FacebookFacebook 2018 2. çeyrekfacebook kullanıcı sayısı
Yorumlar (0)
Yorum Ekle