Facebook, koronavirüs nedeniyle gruplara yeni özellikler ekliyor

Popüler sosyal medya ağı Facebook, platformda gruplar üzerindeki etkileşim ve katılımı artırıcı yeni özellikler sunmaya hazırlanıyor. İşte detaylar…

Facebook, insanların koronavirüs pandemisi karşısında izolasyonun üstesinden gelebilmelerinin bir yolu olarak, belirli konuları tartışmak için çevrimiçi olarak toplanabilecekleri gruplarına katılmaya teşvik etme çabalarını artırıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü, dünyanın en büyük sosyal ağı, kullanıcıların gruplar halinde sohbet etmelerini kolaylaştırmayı amaçlayan yeni özellikleri açıkladı. Bir Facebook grubunu yöneten kişiler artık soru-cevap oturumları açabilecek veya belirli bir konuyla ilgili fotoğraflar paylaşabilecek.

Başka bir yenilik ise grup yöneticilerinin belirli anahtar kelimeler kullanılarak yapılmış gönderileri veya yeni üyelerden gelen gönderileri reddetmesine izin verecek.

İnsanların düşüncelerini ve görüşlerini herkese açık olarak paylaşmak yerine belirli özel alanlarda paylaşmaya başlamasıyla birlikte grupların da Facebook için önemi gittikçe artmaya başladı. Her ay 1,8 milyardan fazla insan Facebook gruplarını kullanıyor. Kamu veya özel olabilecek bu grupların artan popülaritesi, sosyal ağ için iki ucu keskin bir kılıç haline geldi.

Bir yandan, gruplar kuş gözlemciliği, ebeveynlik veya yürüyüş gibi konularda tutkulu insanları bir araya getirmek için kullanılabilirken, öte yandan aşılar hakkında yanlış bilgi yaymak veya komplo teorilerine takipçi bulabilmek için grupları kullanıyorlar.

FacebookFacebook gruplar
Yorumlar (0)
Yorum Ekle