Face ID teknolojiye yön verecek!

Face ID, iPhone X ile beraber duyurulduğundan beri teknoloji dünyasının gündemine oturmuş durumda. Peki, bu yeni teknoloji bizim için ne anlama geliyor?

Apple Touch ID dediğimiz biyometrik parmak izi okuma özelliğini ilk kez iPhone 5s ile kullanmıştı. Bu alanda öncülük yapan Apple’ın koruma sistemi, bugün birçok cihazda kullanılıyor. Şimdiyse sıra yüz taramaya dayanan Face ID sisteminde.

KGI Securites analisti Ming-Chi Kuo’nun son araştırma raporunu yayınladı. Bu raporda yer alan bilgilere göre, Android dünyası parmak izi okuyucudan kısa bir süre içinde vazgeçecek. Parmak izi korumasının yerineyse ideal kimlik doğrulama çözümü olarak kamera tabanlı 3D algılama teknolojisine yöneliyorlar.

Apple’ın TrueDepth kamerasının ardından diğer şirketlerin aynı alanda çalışma hızları tam 3 kat arttı.

Face ID geleceği şekillendirecek

3D algılama doğal olarak devrim niteliğinde bir kullanıcı deneyimi sunacak. 3D algılama sadece güvenlik sağlayan bir teknoloji olarak değil, aynı zamanda kullanıcıların Apple’ın Animoji gibi eğlenceli içerikler ve eklentiler üretmesine olanak sağlayacak.

Ünlü analist Kuo, önümüzdeki iki ila üç yılda 3D algılayıcı donanımlı Android cihazların pazar payının, parmak izi okumaya göre üç kat artacağını söylüyor.

Appleface idiphone xmanşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle