Evden çalışanlar için verimliliği artıracak teknolojiler

Son iki yıldır devam eden pandemi süreci bir çok iş için yeni bir imkânın zorunlu olarak doğmasına neden oldu. Evden çalışmaya başlayan birçok sektör yeniden iş yerlerine dönse de, evden çalışma şeklinin verimliliği bazı firmaların bu yeni çalışma düzenini benimsemesine neden oldu. Peki ama evden çalışanlar hangi teknolojik ürünlere ihtiyaç duyuyor? 

Wi-Fi menzil genişletici ve sinyal güçlendiriciler

Evden çalışanlar için en önemli ihtiyaçlardan birisi iyi bir internet bağlantısı ve bu bağlantının kesilmemesi. Bu anlamda da modemin çalıştığınız odaya olan yakınlığı önemli. Eğer fiziki şartlardan modemi çalıştığınız alana yakınlaştıramıyorsanız Wi-Fi sinyal güçlendiriciler imdadınıza yetişebilir. 

Sinyal güçlendiriciler özellikle sinyalin duvarları geçmekte zorlandığı alanlar için kurtarıcı olabiliyor. Böylece iş toplantıları için daha kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olabilirsiniz. 

Wi-Fi menzil genişleticiler de sinyal güçlendirici ile benzer işleve sahip. Menzil genişleticiler için duvara asılan ve modeme kablosuz bağlanan çeşitler yanında kablolu modemleri de kullanabilirsiniz. Yine prize takılarak çalışan ve odanızda prize takabildiğiniz menzil geliştiriciler de işe yarayabilir. Burada odanız ile modemin arasında yer alan mesafe önem arz ediyor. Buna göre güçlendirici ve genişleticilerin konumlarını değiştirebilirsiniz. 

Daha iyi bir internet bağlantısı için router özellikli modemler ve routerlar

Evinizde internet kullanan birden fazla bilgisayar ve akıllı televizyon gibi cihazlar varsa internetin bilgisayarınıza daha sağlıklı şekilde ulaşması için router yani bir yönlendirici daha sağlıklı bir internet bağlantısına kavuşmanızı sağlayabilir. 

Router, modemden farklı olarak internet sağlayan değil, bağlantıyı dağıtan özelliktedir. Ev için ise tek başına bir router almak yerine router özelliği olan modemleri de tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan noktalardan biri ise internet bağlantınızın türü. 

Eğer yeni bir modem almayı düşünüyorsanız, evinize gelen internetin fiber mi yoksa VDSL altyapısını mı kullandığı oldukça önemli. Modeminizi de bu bağlantıya göre seçmeniz gerekiyor. Yine evde interneti kullanan birden fazla cihaz varsa router özellikli bir modem birçok sorunuza çözüm sağlayabilir. 

Webcam

Evden çalışanların en büyük sıkıntılarından biri ise sürekli internet üzerinden toplantılara katılmaları. Bu toplantılarda bazen bilgisayarınızın kamerası yeterli kalitede olmayabilir. Yine eski bir bilgisayarınız varsa iyi bir ses aktarımı için de mikrofona ihtiyacınız olabilir. 

Bu anlamda hem bu toplantılarda daha iyi görünmek hem de daha iyi bir görüntü sunmak adına Full HD çözünürlük sunan bir webcam işinizi görebilir. Eğer elinizde sesinizi temiz bir şekilde aktaran mikrofon ya da kulaklığınız yoksa mikrofonlu webcam çeşitlerini tercih edebilirsiniz.  Daha profesyonel webcam modellerinde ortam seslerini azaltan mikrofonlar da yer alıyor. Böylece evde girdiğiniz toplantılarda kötü sürprizler için de önlem alabilirsiniz. 

Taşınabilir bilgisayarlar

Evden çalışanlar için en büyük problemlerden biri ise yavaş çalışan, SSD kapasitesi yeterli olmayan ve ağır bilgisayarlarda çalışmak zorunda kalmak. Öğrenciler dışında çalışanlar için de iş için daha iyi optimize edilmiş taşınabilir bilgisayarlar daha konforlu bir çalışma imkânı tanıyor. 

Ultrabook olarak da adlandırılan 1 kilo ile 2 kilo arasında ağırlığı olan bu bilgisayarlar genel olarak sadece yüksek okuma ve yazma hızına sahip SSD kapasitesine sahip oluyor. Hafıza biriminin bu kadar hızlı çalışması ise evden çalışanlar için önemli bir avantaj. Son dönemde normalleşmenin de artması ile evden sıkılanlar için de taşınabilir bilgisayarlar önemli bir mobilite imkânı sağlıyor. Özellikle daha ağır dizüstü bilgisayarlara kıyasla taşınabilir modeller ısınma anlamında da kullanıcıları yormuyor. 

Dizüstü bilgisayar soğutucuları

Dizüstü bilgisayarınızı değiştirecek bütçeniz yoksa mevcut donanımınızı daha stabil hale getirmek de mümkün. Bu anlamda 2 kilo ve üstü dizüstü modellerin en büyük sorunlarından biri belirli bir kullanım sonrası ısınmaya başlamaları. 

Bu sorunun çözümü için dizüstü bilgisayar soğutucuları imdadınıza yetişebilir. Tek ve büyük bir fandan oluşan modellerin yanında iki veya daha fazla fanlı modellerde piyasada yer alıyor. 

Bilgisayarın USB çıkışına bağlanarak çalışan soğutucular arasında RGB ışıklı modelleri de tercih edebilirsiniz. Bu soğutucular hem dizüstü bilgisayarınızın alttan havalanması için de bir boşluk oluşturuyor. Bu üçgen biçimli yapı, bilgisayar kullanımı için de daha ergonomik bir duruş sağlıyor.

dizüstü bilgisayar soğutucularıevden çalışanlar için verimliliği artıran teknolojilerrouter özellikli modemler ve routerlartaşınabilir bilgisayarlarwebcamWi-Fi menzil genişletici ve sinyal güçlendiriciler
Yorumlar (0)
Yorum Ekle