Evcil Hayvan Portresi Nasıl Çekilir?

Evcil dostunuzun portresini çekerek onu ölümsüzleştirerek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse bu yazımızda Evcil Hayvan Portresi nasıl çekilir sorusuna cevap arayacağız. Aslında evcil hayvanınızın gösterişli portrelerini çekmek hiç de zor değil. Maliyeti yüksek ekipmanlar kullanmanıza veya stüdyo kiralamanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken aşağıda anlatacağım konulara dikkat etmeniz.

Evcil Hayvan Portresi Çekmek İçin Yer Belirleyin

Evcil dostlarınız genellikle hareketli canlılar olduğundan onları poz verdirerek sabit tutmak bir hayli zordur. Rahat çekim yapabilmek için evinizin en geniş odasını, evin bahçesini, yakınınızdaki parkı veya ormanı kullanabilirsiniz. Çekim yaparken onları zorlayacak davranışlardan kaçının ve onların doğal hareketlerini sürdürmeleri için ortam sağlayın.

Ortamın Hazırlanması

Fotoğraflarınızın göze hoş gelmesi ve daha havalı olması için çekici bir arka fon her zaman iş görür. Renkli estetik ve dikkat çeken bir arka fon oluşturduktan sonra evcil hayvanınızın üstünde daha sevimli portreler olması için bazı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Gözlük, şapka, eşarp, tasma ve giysi gibi fotoğrafa değer katan öğeleri de kareye dahil ederseniz çok sevimli kareler ortaya çıkmaya başlar. Elbette ışığın da önemi büyüktür. Doğal ışık pencere yanı yerler veya doğadaki doğal ışık öncelikli tercihiniz olmalı. Flaş kullanmanız evcil dostunuzu rahatsız eder ve hırçınlaştırır.

Poz Vermesine Yardımcı Olun

Evcil dostunuzun ruh halini, tepkilerini ve karakter yapısını en iyi siz bilirsiniz. Bu nedenle onun en sevdiği oyuncağı, mamayı ve ilgisini çekecek cisimleri yanınızda bulundurun. Ürkütmeden, korkutmadan ve sabırla ona poz verdirmeye çalışın. Dikkatini fotoğraf makinesine çekmek için değişik sesler çıkaran cisimleri kullanabilirsiniz. Zorlandığınız zaman oyuncağından ve mama kabından destek alın. İlgisini başka alana çekecek cisimleri ortadan kaldırmak avantajınıza olacaktır.

Işık ve Pozlama Ayarı

Fotoğraf makinenizin manuel ayarını kullanarak en ideal pozlama ayarını birkaç örnek fotoğraf ile deneyimleyip sabitledikten sonra artık çekime odaklanabilirsiniz. Evcil dostunuz eğer sakin durup kımıldamadan poz veriyorsa makinenizin enstantane hızı, 1/200sn. Olabilir. Çok fazla hareketliyse daha yüksek bir enstantane hızı tercihiniz olmalı. Çekimlerde özellikle görüntü sabitleme özelliği bulunan bir lens kullanmanızı öneririz.

Odaklama Konusun İpuçları

Evcil dostunuzun portresini çekerken yakından çekim yapmanız ve onun yüzüne odaklanmanız gerekir. Bu nedenle makinenizin odak noktasını tercihen evcil dostunuzun gözlerinin üzerinde tutmaya çalışın. Ek olarak fotoğraf makinenizin odak ayarındaki seçimini “ AI Servo” olsun. Sonuç olarak bu ayarda fotoğraf makinenizin odağı evcil dostunuzun hareketlerini takip ederek odaklama gerçekleştirir.

Yere Yakın Çekim Yapın

Fotoğraf çekerken yere yaklaşmak konu ile fotoğrafa bakan kişiyi aynı seviyede konumlandırır. Konunuzla aynı hizada olursanız fotoğrafınızın daha etkili olabilir.

Yukarıda anlatılanlara uyabilirsiniz evcil dostunuzun oldukça kaliteli, sevimli ve net portrelerine sahip olursunuz. MediaMarkt mağazalarında ve www.medimarkt.com.tr sitesinde değişik marka ve modellerde fotoğraf makineleri edinebilirsiniz.

Aykut AltındağEvcil Hayvan Portresi Nasıl Çekilir?manşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle