Ev tozu alerjisine çözüm olan teknolojiler

Ev tozu alerjisine çözüm olan teknolojiler

Son yıllarda alerjik hastalıkların ciddi bir artış gösterdiğinin sizler de farkındasınızdır. Evimizde, ailemizde ya da çevremizde görebildiğimiz alerjik sorunların ağırlıklı olarak polen ve ev tozu akarına karşı olduğunu söylemek mümkün. Bunun pek çok sebebi var elbette. Tarım ilaçları, gıdalardaki kimyasal katkı maddeleri, artan deterjan kullanımı vs gibi. Alerjik reaksiyonlar tahmin edeceğiniz üzere çocuklarda daha sık görülüyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından Türkiye’de 5 farklı bölgede 7 bin 500 çocuğun tarandığı araştırma çarpıcı sonuçlar içeriyor. Buna göre alerji sahil kesimindeki illerde daha yüksek oranda görülüyor. Bu bölgelerde her 3-4 çocuktan biri, İç ve Doğu bölgelerimizde 5-6 çocuktan biri alerjik.

En yaygını ev tozu akarları
Ev hayvanları alerjisinden polen alerjisine farklı alerjik sorunlar mevcut olsa da son dönemde özellikle ev tozu akarlarına karşı olan alerjik hastalıklar ciddi anlamda artmış durumda. Gözle görülmeyen bir tür böcek olan ve insan derisinden dökülen artıklarla beslenen akarlar, bu nedenle halılarda ve yatak örtülerinde sıkça bulunuyorlar. Sıcak ve nemli ortamları çok seven ve bu ortamlarda hızla çoğalan bu canlılar, alerjiden astıma, pek çok solunum yolu rahatsızlığına neden oluyor. Ev tozu akarlarından kaynaklanan sorunları azaltmak için evdeki tozu azaltmak öncelikli çözüm. Odanın ısısını düşük tutmak, yerde halı bulundurmamak, tüylü oyuncaklar ve toz tutan kumaş kaplı mobilyaları çıkarmak akla ilk gelen çözümlerden. Ev tozu akarlarından kaynaklı alerjik reaksiyonlardaki artış özellikle temizlik segmentinde ev elektroniği geliştiren markaları bu bağlamda ev akarlarına karşı yeni teknolojiler sunma konusunda teşvik ediyor.

Havayı da temizleyen bir elektrikli süpürge
Ev tozu akarları ile mücadelede örneğin tozu daha etkili toplayabilen, dağılmasını engelleyen etkili filtresi olan elektrikli bir süpürge ile haftada birkaç kez temizlik faydalı olabilir. Fakir Hausgeräte markasının 2019 yılında sunduğu Fakir Filter Pro Toz torbasız elektrikli süpürge sahip olduğu ESF teknolojisiyle havayı da temizleyen bir cihaz. Filter Pro, havada bulunan ve gözle görülemeyen tozları, partikülleri, bakterileri ve alerjenleri ‘ionizer’ teknolojisi ile yere indirip, 8 filtreden oluşan ESF Teknolojisi ile temizleyerek, yalnızca evi değil havayı da temizliyor. Cihaz içinde kullanılan ionizer ile ortama çıkış havası beraberinde negatif ionlar yayılıyor. Ortam havasında bulunan ince tozlar, organizmalar, polenler, alerjenler ve zararlı maddeler negatif ionlar ile birleşiyor. Birleşme sonucu nötrlenen ve ağırlaşan partiküller zemine düşürülerek ortam havası zararlı ve kirli maddelerden büyük ölçüde arındırılarak daha temiz ve ferah bir yaşam ortamı oluşturuluyor. Cihaz, 4,5 litre kapasiteli geniş ve ergonomik toz haznesi sayesinde tozlar kolaylıkla boşaltılabiliyor. Bunu da eklemiş olayım.

Ev akarlarını yok etmenin yolu yüksek ısı uygulamak
Evimizin içindeki tekstil ürünleri kadar üzerimizdeki kıyafetleri de ev tozundan arındırmak alerjik reaksiyonlarla mücadelede diğer kritik konu. Gözle görülemeyen, sadece mikroskobik inceleme ile belirlenebilen canlılar olan ev akarları giysilerde de bulunuyor. Proteinden oluşan bu canlıları yok etmenin en etkili yolu ise, yüksek ısı uygulamak. Bu noktada LG’nin çamaşır makinelerinde sunduğu Steam özelliğine bir parantez açmak gerek bence. LG markalı çamaşır makinelerinde bulunan bu özellik ile, alerjik reaksiyonlara neden olan ev akarlarını ve enfeksiyonlara neden olan bakterileri yüzde 99,9’a varan oranda yok ediyor. LG Steam özelliğine sahip çamaşır makineleri, tamburun tamamına, ev akarlarını yok etmek için optimal ısı olan 60 derecede buhar veriyor. LG Steam teknolojisinin alerjenleri yüzde 99,9’a varan oranda yok ettiği, Allergy UK ve Intertek gibi uluslararası saygın laboratuvarların yanı sıra, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığına akredite olan, bağımsız laboratuvar Ekoteks’ten de tasdik edilmiş.

Bir diğer çözüm hava temizleyiciler
Havadaki alerjen ve zararlı maddeleri temizlemek için sunulan diğer teknolojik gereçler hava temizleyici fanlar. Bu kategoride Dyson’un başarılı ürünleri olduğunu söyleyebilirim. Örneğin Dyson Pure Hot+Cool’un havayı temizleyen ısıtıcı fanı iç alandaki zararlı maddeleri tespit ediyor ve 0,1 mikron kadar küçük olan zararlı partiküllerin yüzde 99,95’ini hapsediyor. Havadaki zararlı gazları otomatik olarak algılayan cihaz, dengeli bir hava akışı için Air Multiplier teknolojisi kullanıyor ve termostat ısı kontrolüyle otomatik olarak odayı hedef sıcaklıkta tutuyor. Dyson’un kişisel hava temizleyicisi Dyson Core Flow teknolojisiyle kişisel kullanıma uygun olarak tasarlanmış bir ürün. HEPA filtresiyle partikülleri yok ederek kişisel alandaki havayı temizleyen ürün, hava kontrol mekanizmasıyla düzenli olarak arıtılmış hava akışı oluşturuyor ve hava akışını tam olarak ihtiyacınız olan yere yönlendirmenizi olanak sunuyor.

Dysonev tozu akarlarıFakir Filter ProLG Steammanşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle