Eski Mac’ler ZombieLoad açığına karşı savunmasız

Kısa bir süre önce ortaya çıkan ve direkt olarak Intel işlemcileri hedef alan ZombieLoad adlı siber güvenlik açığının eski Mac modellerini de etkilediği açıklandı.
Detaylar haberimizde…

Geçtiğimiz günlerde adına ZombieLoad verilen bir güvenlik açığı ortaya çıkmış ve bu açığın ise Intel işlemcilere etki ettiği tespit edilmişti. Bunun karşısında Intel, kısa zaman içerisinde gerekli yamaları (patch’leri) yayınladı ve işlemcilerin zarar görmemesi için gereken ilk adımı attı.

Diğer taraftan sorun şu ki; Apple’ın eski Mac modelleri için aynı durum söz konusu değil. Güvenlik açığından Intel işlemcilerin etkilenmesi durumunda Mac bilgisayarlarda sistem performansının yüzde 40 oranında düşebileceği öngörülüyor.

Peki, eski Mac bilgisayarlar ZombieLoad tipi saldırılardan neden etkileniyor? daha yakından bakalım…

Intel Mac’ler için güvenlik kodlarını yayınlamadı…

Apple odaklı tanınmış medya platformu AppleInsider tarafından yayınlanan raporda, eski Mac’lerin ZombieLoad tipi saldırılara karşı hala savunmasız olduğu ve bunun nedeninin de Intel’in Mac bilgisayarlar için güvenlik kodunu yayınlamaması olduğu kaydedildi. Son derece şaşırtıcı bir durum olduğuna şüphe yok.

Apple tarafından yapılan resmi açıklamalarda da aynı şekilde Intel tarafına yüklenildi ve sistem performansını etkileyen bu durumun düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Bu noktadaki gelişmeleri merakla bekleniyor…

Appleintelsiber güvenlikZombieLoad
Yorumlar (0)
Yorum Ekle