En iyi grup video sohbet uygulamaları

En iyi grup video sohbet uygulamaları

Arkadaşlarımızla ve ailemizle bir araya gelip hasret gidermek hepimiz için önemlidir. Ne varki bahaneler farklı da olsa birçoğumuzun bunu istediğimiz sıklıkta yapamadığımız aşikar. Son yıllarda giderek yaygınlaşan grup video sohbet uygulamaları ile ise cep telefonu, tablet veya bilgisayarlarınız üzerinden bunu yapmak artık her zamankinden çok daha kolay. Bu uygulamalar aynı şekilde iş dünyası için de büyük kolaylıklar getiriyor. Yoğun çalışanlar için uzak mesafedeki kalabalık iş toplantılarını video sohbet uygulamaları üzerinden yapmak herkes için zamandan tasarruf demek. Bu haftaki yazımda hem günlük hayatta hem iş hayatında çok işimize yarayan en iyi grup video sohbet uygulamalarını bir araya getirdim.
 
Skype
Microsoft’un sahibi olduğu Skype iOS ve Android uygulamalarına video sohbet özelliğini 2016 yılında getirdi. Skype kullanımı son derece kolay ve ücretsiz bir uygulama. Skype Android uygulaması üzerinden bir grup sohbeti başlatmak için “action” butonuna basıp, video ikonunu seçmeniz yeterli. Görüşmeye eklemek istediğiniz arkadaşlarınızı seçip, video ikonuna tekrar bastığınızda aramanız başlıyor. Bir konuşmaya en fazla 25 kişi ekleyebiliyorsunuz. iOS’daki akış da benzer şekilde. Tek fark iOS uygulamasında grup konuşmanıza önce arkadaşlarınızı ekleyip sonrasına video ikonuna basmanız gerekli. Konuşma esnasında gruba yeni kişiler eklemeniz de mümkün.
Google Hangouts
Google Hangouts uygulaması Android’de, iOS’da ve web üzerinde 25 kişiye kadar görüntülü grup sohbetine izin veriyor. Aramayı başlatmak için uygulamayı açıp, ekle butonuna basın ve sonra yeni video aramasına basıp eklemek istediğiniz kişilerin isim, mail adresi ve numalarını girin. Sonrasında video ikonuna bastığınızda aramanız başlayacaktır. Ayrıca seçenekler bölümüne girip, konuşmanıza bir de isim vermeniz mümkün.
Facebook Messenger
25 kişilik video konuşması sizin için yeterli değilse, 50 kişiyle aynı anda görüşebileceğiniz Facebook Messenger’ı deneyebilirsiniz. 50 kişinin katılabildiği grup konuşmalarına video ya da yalnızca sesli olarak katılım sağlanabiliyor. Grup video konuşması için Messenger’ın full versiyonunu indirmeniz gerekli, Lite’ı değil. Messenger’da video görüşme başlatmak için ilk olarak bir grup oluşturuyorsunuz. Sonrasında uygulamanın sağ üst köşesindeki kamera ikonuna basmanız gerekli. Diğer uygulamalarda olduğu gibi Facebook Messenger’da da grup konuşmalarına isim vermek mümkün. Diğer uygulamalardan farklı olarak ise Messenger’da konuşurken yüzünüze AR filitresi koyabiliyorsunuz. Ayrıca grup video konuşmasındayken yazılı mesaj göndermeye devam da edebiliyorsunuz.
Instagram
Instagram’ın kısa süre önce başlattığı grup video özelliği maksimum dört kişi ile aynı anda sohbet etmenize izin verirken, aynı zamanda haber güncellemelerini de takip etmenize imkan tanıyor. Bu sayede aynı anda arkadaşlarınızın anlattıklarını dinlerken fotoğraflara da bakabiliyorsunuz. Grup konuşması başlatmak için yapmanız gereken ilk olarak Instagram Direct’e gitmek ve bir grup konuşması oluşturmak. Sonrasında sağ üst köşede yer alan video ikonuna basarak aramayı başlatabiliyorsunuz. 30 saniye içinde kimse katılmazsa arama otomatik olarak kapanır.
WhatsApp
Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp grup sohbet uygulaması bu segmentteki en yenilerden biri. Bu özelliği Temmuz ayının sonunda kullanıma sunan WhatsApp diğer uygulamalara göre kişi sayısında sınırlı olarak yalnızca dört kişinin aynı anda sohbet etmesine imkan tanıyor. Ancak WhatsApp’ın 1,5 milyar aktif kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde yakın zaman içinde pek çok insan için ilk tercih olmaya başlayacağını söyleyebiliriz. WhatsApp’ta grup video konuşması başlatmak için ilk olarak birebir video araması yapıp, sonrasında sağ üst köşede yer alan yeni kişi bekleniyor butonuna basarak ekleme yapabiliyorsunuz.
Houseparty
2016 Haziran ayında kurulan Houseparty kullanıcılarının karşısına ilk kez çıktığında organize bir video grup uygulamasından ziyaede arkadaşlarınızla online sohbet edebildiğiniz bir uygulama idi. Ancak sonrasında uygulama aynı anda 16 kişi ile organize video sohbet yapabilecek bir platforma dönüştürüldü.
Snapchat
Snapchat’ın grup video sohbet uygulaması Facebook Messenger ve Houseparty’e benzer özelliklere sahip. Snapchat video sohbet uygulamasında Houseparty’de olduğu gibi aynı anda 16 kişi ile konuşmak mümkün. Yalnızca sesli konuşma yapıyorsanız bu sayı 32’ye kadar çıkabiliyor. Facebook Messenger’daki gibi konuşma sırasında filtre ve diğer efektleri de ekleyebiliyorsunuz. Grup video konuşması başlatmak için yeni bir grup oluşturun veya mevcut bir grubu seçip, video ikonuna dokunun. Grup konuşmasını başlattıktan sonra da daha fazla arkadaşınızı sohbete davet edebiliyorsunuz.

facebook messengerGoogle HangoutshousepartymanşetSkypesnapchatvideo chatWhatsApp
Yorumlar (0)
Yorum Ekle