En iyi Firefox eklentileri

Mozilla’nın popüler web tarayıcısı Firefox, binlerce eklenti ile çok sayıda farklı ve kullanışlı işlev kazanabiliyor. Bunlardan en iyilerini, olmazsa olmaz denebilecek olanlarını topladım.

VideoDownloadHelper

Bu eklentiyle videolarınızı sadece iki tıklama ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bir web sayfasında bir videoyu izlerken indirmeyi başlatabilir ve hatta, videoyu farklı bir dosya biçimine dahi dönüştürebilirsiniz. Eklenti, YouTube’un yanı sıra, diğer birçok video sitesini de destekliyor.

Avira

Dijital güvenlik şirketi Avira’nın tarayıcı koruma sistemi, web’de gezerken daha güvende olmanızı sağlıyor. Eklenti, potansiyel tehditleri bulmak üzere girdiğiniz web sayfalarını tarıyor. Kaynak kodu, özel verileri izler ve bunları ileten kötü amaçlı yazılım ve onların izlerini arar. Küçük bir pencere ile de açık olan web sitesi hakkında daha fazla bilgi verir.

ZenMate

Anonim ve ücretsiz web gezintisi için ZenMate’i kullanabilirsiniz. Berlin merkezli VPN uygulaması, veri trafiğinizin takip edilmesini önlemek için şifrelenmiş bağlantılar kullanıyorlar. ABD, İsviçre, İngiltere veya Hong Kong’daki ücretsiz sunucuların yanı sıra, çok sayıda ülkedeki hızlı ücretli sunucuları da tercih edebilirsiniz.

eCleaner

Yeni Firefox eklentilerini düzenli olarak yüklerseniz, iyi bir temizlik gerekebilir, zira kaldırdığınız sırada eklentilerin tüm izleri silinmeyebilir ve bu da sisteminizi yavaşlatır. eCleaner ise gereken temizliği yapar.

HTTPS Everywhere

Eklenti, sisteme sızma saldırılarına karşı koruma sağlar. Tarayıcıyı şifrelenmemiş sayfalara girdiğinizde, şifrelenmiş bağlantılar kullanmaya zorlar. Elbette bu girdiğiniz web sitesinin bir https protokolü bulunmasına bağlı…

NoScript

Casusluklara ve saldırılara karşı kendinizi savunmanızı sağlayan NoScript, web sayfalarındaki Java komut dosyaları, Java uygulamaları, Flash ve Silverlight animasyonları gibi tüm aktif içerikleri engeller. Çoğu web sitesi bu teknikler olmadan çalışmaz, bu yüzden neyi engelleyeceğinizi tek tek seçebilir, site ‘bozulursa’ tekrar etkinleştirilebilirsiniz.

ImTranslator

Farklı dildeki web sitelerini rahatça gezebilmek için ImTranslator yardımınıza koşuyor. Eklenti, metin parçalarını veya web sayfasının tamamını diğer dillere çevirebiliyor. Tek tek kelimeleri aramak veya tüm metin bölümlerini 66’nın üzerinde dile tercüme etmek için tarayıcı çubuğunu kullanabilirsiniz.

FireShot

Windows Vista’dan bu yana ekran görüntüleri oluşturmak için kullanılan bu araç, ek bir düğme ile yalnızca görünen alanı veya web sitesinin tamamının görüntüsünü kaydedebilir. Görüntü işleme için de basit araçları mevcut.

Forecastfox

Hava nasıl olacak? Bu soruyu artık içinizden sorun ve Forecastfox’u açın. Uygulama yalnızca mevcut sıcaklığı görüntülemekle kalmıyor, aynı zamanda sonraki günlerin hava durumunun nasıl gelişeceğini de gösteriyor. Rüzgar yönü ve hızı hakkında bilgi veren eklenti ile uydu görüntülerini izlemek ve dünyanın neredeyse her yerine ait beş günlük bir hava tahmini görüntülemek mümkün.

NightVision

Gece kuşları için herhangi bir web sitesini gece moduna geçirebiliyor. Böylece gözlerinizi daha az yorar ve karanlık bir ortamda daha yoğun bir çalışma sağlıyor.

Speed Dial

Daha etkili bir web gezintisi için sık kullandıklarınızı tıpkı telefonda olduğu gibi hızlı listeye ekleyebilirsiniz. Artık tuş kombinasyonu yoluyla bunlara ulaşabilirsiniz.

My JDownloader

JDownloader 2 adlı indirme yazılımı için klasik bir tarayıcı uzantısı olarak hizmet eden eklenti, menü çubuğundaki bir simgeyi kullanarak, mevcut veri aktarımları ile hız ve kalan süre gibi bilgileri ekrana getiriyor. Ayrıca, tarayıcının bağlam menüsünü de yeni girişlerle genişletir. Bu sayede görseller, bağlantılar veya tüm web sayfasını indirebilirsiniz.

PasswordExporter

Web hizmetlerinin parolalarını Firefox ile kayıt altına almak pratik bir çözüm ama aktarmak ya da başka bir sisteme taşımak istediğinizde bu eklentiden yardım alabilirsiniz.

eklentifirefoxmanşetmozilla
Yorumlar (0)
Yorum Ekle