Elektrikli uçan taksi Lilium saatte 100 km hıza ulaştı

Almanya’nın Münih kentinde kurulan fabrikada Ar-Ge çalışmalarına devam edilen aracın motorları 2 bin beygir güç üretebiliyor…

Almanya merkezli Lilium firmasının ürettiği elektrikli uçan taksi, testlerinin ilk aşamasını başarılı bir şekilde tamamlayarak saatte 100 kilometre hıza ulaştı.

Önemli bir başarı elde eden Lilium elektrikli uçan taksisi, geçtiğimiz bahar aylarında ilk kez havanamış ve bir süre havada kaldıktan sonra iniş yapmıştı.

Son yapılan uçuş testlerinde ise elektrikli uçan taksi saatte 100 kilometre hızla uçmayı başardı. Araç ayrıca dikey iniş ve kalkış yapilerek bilim kurgu filmlerinde izlemeye alışık olduğumuz görüntüleri gerçeğe çeviriyor.

Elektrikli uçan taksi çok yakında göklerde olacak

Almanya’nın Münih kentinde kurulan fabrikada geliştirme çalışmaları devam eden aracın motorları 2 bin beygir güç üretebiliyor. Araç bu sayede saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Şirket tarafından paylaşılan test görüntülerinde aracın ilk testlerde saatte 100 kilometre hıza ulaştığı net olarak görülüyor. Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre araç 36 adet elektrikli motor ile donatılmış durumda. 5 kişi kapasiteli uçan taksi bu performansı sıfır emisyon oranıyla gerçekleştiriyor.

Almanya merkezli şirket 2025 yılında hizmete başlamayı planlıyor. Her yıl en az 100 araç üretmeyi hedefleyen Lilium firması çok yakında ikinci bir fabrikayı da faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Lilium
Yorumlar (0)
Yorum Ekle