Elektrik kesildiğinizde bilgisayarınızda işiniz yarım kalmasın

Elektrik şebekelerindeki dalgalanmalar ve kesintiler çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birisi. Çalışırken ya da oyun oynarken bir anda şebekedeki dalgalanmadan dolayı ya da elektrik kesintisinden dolayı bilgisayarın kapanmasıyla karşılaşmayan herhalde yoktur. Artık birçok kişi tercihini dizüstü bilgisayardan yana kullansa da oyun oynarken ya da çalışırken masaüstü bilgisayarı tercih edenlerdenseniz bilgisayarınıza bir kesintisiz güç kaynağı almanızda büyük fayda var. Böylelikle hem bilgisayarınızı dalgalanmalara ve kesintilere karşı korumuş olur hem de işinizin yarım kalmamasını sağlamış olursunuz.

Kesintisiz güç kaynağı (UPS, Uninterruptible Power Supply), sadece elektrik şebekesindeki dalgalanmalara ve kesintilere karşı koruma sağlamaz, aynı zamanda şebeke elektriğinin frekansı ve gerilimini düzenleyerek bilgisayar ya da bağlı diğer elektronik cihazlar için kararlı bir AC güç akımı sağlar.

Kesintisiz güç kaynağı seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun

Her elektronik cihazda olduğu gibi kesintisiz güç kaynağı alırken en önemli şey ihtiyaçlarınızdır. Elektrik kesildiğinde bilgisayarı kapatacak kadar bir süre elde etmekten elektrik kesilse de saatlerce çalışmaya kadar çeşitli ihtiyaçları karşılayan kesintisiz güç kaynakları bulunuyor. Eğer beklentiniz kesintisiz güç kaynağı şebeke elektriğini düzenlesin, dalgalanmalara karşı korusun, elektrik kesildiğinde dosyalarımı kaydedip bilgisayarımı kapatacak kadar vakit sağlasın diyorsanız bütçenizi zorlamayacak alternatifler mevcut. Ama elektrik kesilse de ben çalışmaya devam edeyim, modem gibi başka cihazları da takayım, hatta telefonumu da şarj edeyim gibi bir düşünceye sahipseniz bu bütçenizi biraz zorlayabilir.

Kesintisiz güç kaynağı seçerken bilgisayarınız haricinde kullanacağınız cihazları da düşünmeniz gerekiyor ve buna göre bir cihaz seçmeniz gerekiyor. Örneğin çalışma odanızdaki televizyonu, modemi, yazıcıyı ve diğer çevre birimlerini de kullanmak istiyorsanız hesabınızı buna göre yapmanız ve daha güçlü bir cihaza yönelmenizde fayda bulunuyor. Göz önünde tutmanız gereken bir diğer konu ise yazılım. Günümüzde kesintisiz güç kaynaklarının büyük bölümü kontrol edebilmenizi sağlayan yazılımlarla geliyor. Bu yazılımlar kesintisiz güç kaynağında çeşitli ayarlar yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca bilgisayarınızın başında değilseniz bilgisayarınızı otomatik olarak kapatabilme özelliği dahi sağlayabiliyor. Bu yüzden seçimde yazılım özelliklerine dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Tek kriter fiyat olmamalı

Diğer taraftan kesintisiz güç kaynağının servis ve yedek parça fiyatlarını da araştırın. Yedek parçası pahalıysa ya da bulunması zorsa alternatiflere tekrar göz atabilirsiniz. Sonuç olarak ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü seçmek yine sizin elinizde.

Evinizde ve ofisinizde kullanabileceğiniz 260 TL ile 2.260 TL arasında değişen fiyat etiketlerine sahip kesintisiz güç kaynağı alternatiflerine buradan göz atabilirsiniz.

 

 

Kesintisiz Güç KaynağıKGKUPS
Yorumlar (0)
Yorum Ekle