Dolandırıcılar, dünyaca ünlü otomobil yarışları etkinliğini fırsata çevirmeye çalıştı

Motor sporları tutkunlarının F1’e olan ilgisinden yola çıkan dolandırıcılar, birçok tuzak kurdu…

12 Eylül Pazar günü uluslararası otomobil yarışlarının zirvesinde yer alan etkinliklerden İtalya F1 Grand Prix gerçekleşti. Ancak salgının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle tüm taraftarlar etkinliğe katılamadı ve takımlarını destekleyemedi. Bu nedenle bu yıl Grand Prix meraklıları yarışları canlı yayın üzerinden takip edildi. Siber suçlular da bu durumu fırsat bilip kullanıcıların kimlik bilgilerini elde etmek için çeşitli çevrimiçi dolandırıcılık planlarını uygulamaya koydu.

Dolandırıcıların motor sporları tutkunlarının F1’e olan ilgisinden nasıl para kazandığına dair genel bakış açısı elde etmek üzere uzmanlar, İtalya Grand Prix’sini ücretsiz olarak canlı yayınlamayı vadeden çok sayıda web sitesini analiz etti.
Beklendiği üzere bu sayfalardan bazılarının, ziyaretçilerin kimlik bilgilerini çalmak için düzenlenmiş kimlik avı web siteleri olduğu ortaya çıktı.

F1 yayınını izlemek için seyircilerin web sitesine kaydolmaları ve izlemeye devam etmek için 1 dolar ödemeleri gerekiyordu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu web sitelerinin sahte olduğu ortaya çıktı ve dolandırıcıların kredi kartı bilgilerini çalma girişimlerinde bir araç olarak kullanıldı.
Bu türden kimlik avı yöntemi oldukça yaygın ve dolandırıcılar arasında en popüler olanlardan biri olarak kabul ediliyor.

 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle