Perakende mağazacılığı dijitalleşme ile dönüşüyor

Avrupa’nın açık ara 1 numaralı elektronik perakende zinciri MediaMarkt, dijitalleşmeyle birlikte yeniden şekillenen perakendecilik sektörüne 4 milyon Euro’luk yatırımıyla öncülük ediyor

Dijitalleşmeyle birlikte değişen tüketici profili; müşteri ilişkileri yönetimi, temassız-mobil ödeme sistemleri, e-ticaret, insansız kasa, nesnelerin interneti (IoT) ve dijital pazarlama gibi konuların ön plana çıkmasını ve şirketlerin bu alandaki yatırımlarını hızlandırıyor. Dünyanın en yenilikçi elektronik perakende markası olan MediaMarkt, perakendecilik sektöründe dijitalleşmeye de öncülük ediyor.

MediaMarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım, “MediaMarkt’ın çoklu kanal stratejisinin önemli bir parçası olan elektronik etiket teknolojisi, aktif ve esnek fiyatlama politikamıza yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra hem fiziksel mağazalarımızda hem de online satış noktamızdaki fiyatların her zaman eşleşmesini de sağlıyoruz” dedi. Gökyıldırım, kağıttan yapılan geleneksel fiyat etiketlerinin doğaya zarar vermekle birlikte, yüksek maliyetli ve çok fazla operasyonel zaman harcanan yapıda olduğunu hatırlattı.

Dijital etiket yatırımları hızla artıyor

Günümüzde tüketiciler, ürünün kalitesi ve vadettikleri dışında, ürünü satın aldıkları noktadaki servis kalitesiyle de ilgileniyorlar. Satış noktalarında teknolojiyi kullanarak müşterilere daha etkin servisler sunmanın kolaylaşması da yatırımların artmasını sağlıyor. MarketsandMarkets’ın elektronik etiket sistemleriyle ilgili öngörülerine göre, dünya çapında yatırımlar 2020 yılında 399 milyon doların üzerine çıkacak.

Gücünü ve liderliğini müşteri memnuniyetiyle elde eden MediaMarkt, müşteri talebini karşılayan ve onları doğru satın almaya yönlendiren dijital gelişmelere yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz bir yılda 4 milyon Euro’luk yatırımla tüm mağazalarına elektronik raf etiketi yerleştiren MediaMarkt, tüketiciyi, sınırsız sayıda ürün gösterebilen dijital kiosklarla birlikte yenilikçi çözümler sunuyor.

İnovatif çözümler müşteriyi mutlu ediyor

Talep üzerine sağlanan ürün bilgisini ve stokunu daha hassas izlemeye olanak tanıyan dijital etiketler tüketicinin kasada farklı bir fiyatla karşılaşma riskini de ortadan kaldırıyor. Dijital etiket ile müşteri talebine ve dış etkilere otomatik olarak adapte olabilen bir fiyatlandırma stratejisi sunan MediaMarkt, aynı zamanda mevcut hizmet anlayışına yeni bir boyut kazandırıyor. Accenture tarafından 2016 yılında yapılan dünya çapındaki araştırmaya göre, önceden olması iyi olan özellikler artık birer zorunluluk halini almaya başladı. Katılımcıların yüzde 49’u mağazada ürünün bulunup bulunmadığını kontrol etmek isterken, yüzde 27’si kolaylıkla stokta yer almayan ürünün sipariş edilebilmesini talep ediyor2.

Tüm mağazalarına dijital raflar yerleştiren şirket, dinamik fiyatlandırma ile en uygun fiyatları her zaman tüketicilerle buluşturmaya devam ediyor.

media marktMedia Markt dijitalMedia Markt dijitalleşmeMediaMarkt Türkiye CEOYenal Gökyıldırım
Yorumlar (0)
Yorum Ekle