Dijital platformlardaki en başarılı Türk dizileri

Son zamanlarda dijital platformlarda oldukça başarılı Türk dizileri yayınlanıyor. Hatta televizyonun pabucu dama atıldı bile diyebilirim. Başta Netflix olmak üzere, BlueTV ve puhutv’de de oldukça kaliteli yapımlar izleyicisi ile buluşuyor.

Türk dizileri sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok şehrinde ilgi ile takip ediliyor. Disney de bu başarıya kayıtsız kalamadı ve Engin Akyürek’in başrolünde olduğu Escape dizisi ile bu yarışta ben de varım dedi. Dizi 14 Haziran’da yayınlanmaya başlayacak.

En başarılı Türk dizisi: Şahsiyet 

Son yıllarda Türk dizilerinin uluslararası izleyici kitlesi hem doğuda hem de batıda hızlı bir şekilde arttı. Türk dizileri Amerika Birleşik Devletleri, Balkan ülkeleri, Ortadoğu, Çin, Rusya, Kore, Latin Amerika, Güney Afrika ve Asya’da büyük izleyici kitlesine sahip. Hatta dizi ihracatında Hollywood’dan sonra dünya ikincisiyiz. 

Yıllardır geleneksel medyada başarılı yapımlar ekrana geliyor ancak dizi süreleri oldukça uzun ve genelde hikayeler birbirine benziyor. Senaryo zengin adam – fakir kız ilişkisi etrafında dönüp duruyor. Dijital platformlar işte bu geleneksel döngüyü yıkarak daha özgün konularda izleyicisinin sevgisini kazandı. Şahsiyet dizisinin başrol oyuncusu Haluk Bilginer’in Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu seçilmesi, Türk oyuncuların başarısını tescilledi diyebiliriz. puhutv’nin de bu başarıda payını inkar edemeyiz. Platform olarak özgün yapımları desteklediği için bu başarıda payları oldukça büyük. Bu bize gösterdi ki Türk oyuncuları ve dijital platformlar dünya standartlarında işler yapabiliyor. 

Netflix’teki en iyi Türk dizileri

Türk dizi sektörü, özellikle Güney Amerika , Balkanlar ve İslam ülkelerinde oldukça ünlü olan pazarda önemli bir oyuncu haline geldi. Netflix’te de birbiri ardına iddialı yapımlar izleyicinin beğenisine sunuluyor. Bu sayede Türk dizileri ve Türk oyuncular dünya çapında tanınacak. Sizler için Netflix’in en iddialı yapımlarını yazdım.

Kulüp

Dizi İstanbul’da çekiliyor ve izleyicisi tarafından oldukça beğeniliyor. Dizinin başrol oyuncuları sevilen isimler: Gökçe Bahadır, Barış Arduç, Salih Bademci, Fırat Tanış, Metin Akdülger, Asude Kalebek.

Dizinin konusuna gelince… Eski bir mahkum olan Matilda, 1955 yılının en önemli gece kulüplerinden birinde çalışır. Matilda’nın kızı Raşel, o hapisten çıkana kadar varlığından bihaberdir. Kızı ile arasında güzel bir ilişki kurmaya çalışan Matilda, Raşel’i Pera’nın belalısı olan Fıstık İsmet’ten uzak tutmak için çabalar. Matilda aynı zamanda patronu olan Orhan, gece kulübü yöneticisi Çelebi ve sanatçı Selim’in egoları ile de mücadele etmeye çalışır. Kulübe ayak basmasıyla ortama farklı bir ruh katan Matilda, çalışanlar için cehennem olan kulübü bir yuva haline getirir.

Atiye

Dünya tarihinin yeniden yazıldığı Göbeklitepe’de geçen dizinin başrolünde Atiye’yi oynayan Beren Saat yer alıyor.  Hikaye, Göbeklitepe’de yaşanan ilişkiler ve tuhaf olaylar arasında gidip geliyor. Alışılmadık olaylar bizi bir noktaya götürmeye çalışıyor. 

Dizide Atiye, İstanbullu bir sanatçı. Sıradan bir ailesi ve yakışıklı bir erkek arkadaşı var. Görünürde her şey yolunda ve hayat akışında devam ediyor. Ancak Atiye, nedenini bilmeden çok küçük yaşlardan itibaren tuhaf ve özgün bir motif çiziyor. Günün birinde bir arkeolog, dünyanın en eski tapınaklarından biri olan Göbeklitepe’nin harabelerinde Atiye diye bir sembol buluyor. Bu gizemli sembolü öğrenmek için her şeyi yapacak olan Atiye’nin dikkatini çeken bu keşif gazetelerde yayımlanıyor ve hikaye de burada başlıyor.

Hakan: Muhafız Çağatay Ulusoy

Hakan: Muhafız

Gizemli fantastik dizi, dünyanın dört bir yanındaki Türk dizilerinin izleyicilerinden çok fazla beğeni topladı ve bu nedenle Netflix, 2018’de The Protector’ın 1. sezonunun prömiyerini de yaptı.

Oyuncu kadrosundan bahsedecek olursak, Çağatay Ulusoy’un hayranları, karanlık güçlere karşı savaşan özel güçlere sahip Hakan Demir rolünü oynadığı için mutlu olmalı. Arkadaşları da daha sonraki dövüşlerde ona yardım eder.

 

Bir Başkadır Dizisi – Netflix

Bir Başkadır

Bir Başkadır veya Ethos’un konusu, farklı sosyokültürel geçmişlere ait olan ve kendi gizemleri nedeniyle birbirleriyle tanışan karakterlerin etrafında dönüyor. Dizi dram, aksiyon ve gizemlerle dolu. Ayrıca, tüm oyuncular rollerini en iyi performanslarıyla oynuyorlar.

Dizinin oyuncu kadrosunda oldukça başarılı isimler var. Özge Özel, Fatih Artman, Nesrin Cavadzade, Funda Eryigit, Öykü Karayel, Defne Kayalar, Settar Tanriögen, Alican Yücesoy, Aziz Çapkurt, Bige Önal ve Tülin Özen gibi isimler Bir Başkadır dizisi oyuncu kadrosunu oluşturuyor. Dizi, hem güçlü oyuncu kadrosu hem de farklı hikayesiyle izlenmeye değer bir yapım.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle