Çocuklar için İngilizce öğreten uygulamalar

Yabancı dil öğrenimi, bireylerin dünyayı daha geniş bir perspektiften tanıyabilmesi için büyük öneme sahip konulardan bir tanesidir. İnsan ne kadar fazla ve ne kadar iyi bir yabancı dil hâkimiyetine kavuşursa, o kadar çok farklı kültürden insanla etkileşime girebilir ve kültür/bilgi aktarımında bulunabilir. Dünyanın yalnızca kendisinden ibaret olmadığını anlayacağı için; saygı, sevgi ve hoşgörü konularında bireyin kendini geliştirme süreci çok daha hızlı ilerleyecektir.

Yabancı dil öğrenimi konusunda çok geç kalınmaması, önem teşkil eden konulardan bir tanesidir. Elbette bu, “belirli bir yaşın üzerindeki kişiler yabancı dil öğrenemez” anlamı asla taşımıyor. Sadece, eğer çocukluktan beri yabancı diliniz üzerinde kendinizi geliştirmeyi seçtiyseniz, dile olan hâkimiyetinizin çok daha farklı bir seviyede olacağını ifade etmek istiyorum. Okullarımız, yabancı dil eğitimi için erken yaşlarda bir takım müfredatlar uygulamaya çalışsa bile, bunun yeterli olmadığını görmekteyiz. Bunun en temel nedeni, eğlence faktörünün işin içine girmemesi ve çocuğun sıkılmasından kaynaklıdır. Çocukluk yıllarındaki bir birey, pek çok şeyi bir oyun olarak kabul eder ve eğlenmeye daha yatkındır. Bunu fark ettiğimiz zaman, “eğlenerek öğrenme” kavramı bizleri selâmlayacaktır. Ne yapmalıyız ki, çocuklarımız severek ve isteyerek, başta İngilizce olmak üzere yabancı dil öğrenmeye yönelebilsinler?

Bugünkü yazımda siz değerli ebeveynler, öğretmenler ve tabii ki çocuklar için online İngilizce öğrenme uygulamalarını paylaşacağım. Artık bilgisayar veya tablet erişimi olmayan çocuk kalmadığını (hemen hemen) düşündüğümüzde, online kursların çocuklara uygun versiyonları ile teknoloji başında geçirecekleri zamanı kaliteli hâle getirmemiz mümkün olacaktır. Sözü daha fazla uzatmadan, önerilere geçmek istiyorum.

  1.  Lingokids

Lingokids, tam anlamıyla çocukların İngilizce öğrenebilmesi amacıyla üretilmiş bir mobil uygulamadır. App Store ve Google Play Store’dan edinebileceğiniz Lingokids, 2 yaş ve üzerindeki tüm çocuklarınız için eğlenceli İngilizce öğrenimi imkânı sunuyor. Çocuğunuzun mevcut İngilizce düzeyine göre belirlenen kullanım senaryoları ve eğlenceli grafiklere sahip animasyonlu arayüzü sayesinde, oldukça popüler ve eğlenceli görünüyor. Uygulamanın deneme sürümü ilk bir ay ücretsiz olup, sonrasında ücretli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Çocuğunuz için en temelden profesyonel ve eğlenceli bir başlangıç yapmak istiyorsanız, oldukça ideal olduğunu söyleyebilirim.

  1. Duolingo

Duolingo, hepimizin yakından tanıdığı, popülerliğini hiç kaybetmeyen, ücretsiz ve kullanışlı bir yabancı dil öğrenme uygulamasıdır. Başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Almanca, İtalyanca ve daha fazla dil öğrenme seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. Duolingo, aslında çocuklar için tasarlanmış bir uygulama olmamasına rağmen, kullanışlı özellikleri ve sıkıcı olmayan arayüzü sayesinde çocuklar için de gayet başarılı eğitimler sunuyor.

Hem App Store hem de Google Play Store’dan edinebileceğiniz Duolingo, ücretsiz bir uygulamadır. Bununla beraber, uygulama içi satın alma opsiyonlarının bulunduğunu hatırlatmak istiyorum. PEGI 3 sınıflandırmasına tabi olduğu için, içerik yönünden ebeveynleri endişelendirecek ögelerin bu uygulamada barınmadığını söyleyebilirim. Yanlış cevaplarla puan kaybettiğiniz, doğru cevaplar vererek puan ve yıldız kazandığınız çeşitli animasyonlar ve figürler içeren tasarımda bir uygulamadır.

Duolingo’nun tasarımı, 5 yaşında veya 55 yaşında olmanıza bakmaksızın, her birey için uygundur. Yazma, okuma ve konuşma pratikleriyle yabancı dilde tam hâkimiyet kazanmanın bu uygulama ile sıfırdan mümkün olduğunu söyleyebilirim.

  1. YouTube / YouTube Kids

Bu seçeneği ekleyip eklememek konusunda oldukça kararsız kaldım. Nedenini az çok anlayabiliyorsunuzdur. YouTube’un mevcut içerikleri bildiğiniz gibi, çocuklar için o kadar da iyi şeyler içermiyor. Üstelik YouTube’un önerilen videolar algoritması ve trendler sekmesinin ne kadar felâket içerikleri barındırabileceğini yalnızca hayal edebiliyoruz.

Peki neden YouTube’u buraya ekledim? Çünkü, her ne olursa olsun faydalı ve yararlı içerik üreten kanallar da yine bu platform üzerinde bulunabiliyor. Her yaştan çocuklara yönelik İngilizce eğitimi veren ve işini en iyi şekilde yapan insanlar olduğu gerçeğini atlayamayız. Eğer ebeveynler, çocuklarının internette hangi içeriklere maruz kaldığını yakından takip edebiliyorlarsa, o halde YouTube güzel bir alternatif olacaktır. Belirli bir yaşın üzerindeki çocuklar için bu denetim mekanizmanın gevşetildiğini ve bir noktadan sonra çocuklara müdahale etmenin (özellikle ergenlik dönemlerine yaklaştıkça) imkânsız olabileceğini biliyorum.

İşte tam bu noktada doğru internet kullanımı konusunda çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçlendirmemiz gerekiyor. İnternette neyin iyi neyin kötü olabileceğini anlatmamız, insanların yalan söyleyebilecekleri gerçeğine çocuklarımızı alıştırmamız gerekiyor. Eğer çocuğunuz, yeterli bir internet disiplinine sahipse ya da içeriklerini denetleyebilceğiniz kadar küçük bir yaşta ise, YouTube’da İngilizce öğreten kanalları incelemenizde fayda görüyorum.  Ya da hiç riske girmeyip, YouTube Kids Türkiye’de dağıtıma sunuluncaya kadar bu seçenekten kaçınabilirsiniz.

YouTube konusu gerçekten önemli bana göre. Eğer doğru şekilde kullanılırsa, oldukça faydalı içeriklerle çocukların ve gençlerinin ufkunu genişletecek, tamamen ücretsiz bir dünya olduğu bir gerçektir. Ancak bilinçsizce kullanılırsa, 7-8 aşındaki çocuğunuzun size sosyal deney yapmak amacıyla küfür ettiğini görebilirsiniz.

  1. Diğer Uygulamalar

Bu seçeneği oluşturdum, çünkü “çocuk” kavramının 0-18 yaş arası tüm bireyleri kapsadığının farkındayım. Bu 18 yıllık periyotta çocuğun kişiliği, sevdikleri ve davranışları gerçekten çok değişken olabiliyor. İnternette sayısız web sitesi, bir o kadar mobil aplikasyon da App Store ve Google Play Store’da bulunabiliyor. Büyük çoğunlukla ücretsiz olan ve çocuklar için İngilizce öğretmeye elverişli uygulamaların reklâm içerdiklerini hatırlatmak istiyorum. Yani, uygulamayı indirip çocuğunuzu başına bırakmak, maalesef bir çözüm değil. Çocuğunuzun o uygulamayla nelere maruz kaldığını da gözlemlemeli, arada bir onunla oyunlar oynarken bu denetiminizi çocuğunuza hissettirmeden yapabilirsiniz. Yaşı ve olgunluk düzeyi daha yüksek bir çocuk için; şayet biraz da İngilizce temeli oluşmuşsa, National Geogprahic Kids platformunu yine önerebilirim. Böylelikle çocuğunuz İngilizce bilgisini çok daha ileri bir seviyeye taşırken, aynı zamanda belgeseller izleyerek bilime, doğaya, tarihe ve kültürlere olan bakış açısını da geliştirecektir.

İşte bu yüzden sevgili anne ve babalar, çocuğunuzun İngilizce öğrenmesi için hangi uygulamayı seçerseniz seçin, çocuğunuzun ilerlemesini ve internette yaptıklarını / maruz kaldıklarını gözlemlemek yine size düşüyor. Bilginizden ve deneyiminizden, evlâtlarınızın da faydalanmasını sağlamalısınız. Unutmayın! Yabancı dil, günümüzde vazgeçilmez becerilerden bir tanesi ve rekabetçi bir hayatta hazırlayacağımız çocukların bu önemli yetenekten mahrum kalmasına müsaade etmemeliyiz.

 

çocukdil eğitimionline ingilizce
Yorumlar (0)
Yorum Ekle