Çocuklar için arama motoru güvenliği

Okul çağındaki çocuklar hem merak ettikleri konuları hem de ev ödevleri için sık sık interneti ve arama motorlarını kullanıyor.  Ancak aradıkları dışında aramadıkları içeriklere de maruz kalıyorlar. Bu içerikler genelde çocukların yaşları için uygun olmuyor, özellikle okul çağındaki çocuklar internette uygunsuz içerik, şiddet ve siber zorbalığa maruz kalabiliyorlar. İşte bu yüzden ailelerin oldukça dikkatli olması ve dijital dünyada çocuklarına rehberlik etmesi gerekiyor. Peki çocuklar için internet güvenliği nasıl sağlanabilir, arama motorları nasıl daha güvenli kullanılabilir?

Arama motorları her zaman doğru bilgiyi vermeyebilir

Çocuğunuza İnternet’in her türlü içeriğe sahip olduğunu ve bazılarının çocuklar için olmadığını açıklamak iyi bir fikir olabilir. Çocukların uygunsuz içerikten korunmasına yardımcı olmak için çoğu cihazda ebeveyn denetimleri, güvenli arama ayarları ve internet filtreleri olduğunu unutmayın. Ancak bütün bu saydıklarım çocuğunuzu tamamen korumaz ve çocuklar zararsız görülen sosyal medya uygulamaları ve oyun içi gösterilen reklamlar aracılığı ile de yaşı işin uygun olmayan içeriklere maruz kalabilir. Bu nedenle, onu endişelendirebilecek bir şey görürse, çocuğunuzu sizinle konuşmaya teşvik etmek de iyi bir davranış şeklidir. Ayrıca, internetteki tüm bilgilerin doğru veya yararlı olmadığını da çocuğunuza anlatmanız faydalı olabilir – örneğin, yalan haberler. Çocuğunuzu internette bulduğu şeyleri sorgulamaya teşvik etmek,  dijital ve medya okuryazarlığının temel kuralıdır. Çocuğunuza bunu öğrettiğinizde birçok tehlikeden de uzak tutmuş olursunuz.

Çocuklar için internet güvenliği neden önemli?

Okul çağındaki çocuklar videolara bakmak, oyun oynamak ve arkadaşlarıyla ve ailesiyle bağlantı kurmak için interneti kullanmaktan oldukça hoşlanırlar. Ayrıca interneti okul ve ev ödevi için kullanıyor olabilirler. Bunu bilgisayarları, cep telefonlarını, tabletleri, TV’leri ve diğer cihazları kullanarak yapabilirler.

Özellikle okul çağındaki çocuklar çevrimiçi ortamda bağımsız olmaya başladıkları ve çevrimiçi olarak denetlenemediklerinden, küçük çocuklar için olduğundan daha fazla internet güvenliği riski vardır. Çocuğunuz interneti başkalarıyla iletişim kurmak için kullanıyorsa, örneğin sosyal medyada veya oyunlarda, belirli riskler vardır.Bazı pratik internet güvenliği önlemleri aldığınızda, çocuğunuzu riskli veya uygunsuz içerik ve etkinliklerden korursunuz. Ve çocuğunuz öğrenme, keşfetme, yaratıcı olma ve başkalarıyla bağlantı kurma potansiyeli ile çevrimiçi deneyiminden en iyi şekilde yararlanır.

Okul çağındaki çocuklar için internet güvenliği riskleri

Çocukların arama motorlarını kullandıklarında istemsiz olarak karşı karşıya kalabileceği içeriklere karşı önlem alabiliriz.

Çocuklar için üç ana internet riski vardır:

İçerik riskleri

Okul çağındaki çocuklar için bu riskler, kazara karşılaştıkları takdirde oldukça rahatsız edici olabilir. Çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklere örnek vermek gerekirse; bu içerikler hayvanlara zulüm içeren görseller,  fiziksel şiddet ve siber zorbalık  içerebilir.

İletişim riskleri

Bu riskler arasında tanımadıkları insanlarla veya çevrimiçi olarak çocuk gibi görünen yetişkinlerle temas eden çocuklar bulunur. Örneğin, bir çocuk tanımadığı birisiyle tanışmaya, kişisel bilgileri yabancılarla paylaşmaya veya açılır mesajlara tıkladıktan sonra iletişim bilgilerini sağlamaya kolaylıkla ikna edilebilir.

Maddi riskler

Çocuklar bazen istemeyerek de olsa internet ortamında ailelerini maddi zarara uğratabilirler.
Örneğin, bir çocuk arkadaşının veya kardeşinin yarattığı bir oyunu imha edebilir. Diğer bir davranış riski yanlışlıkla uygulama içi satın alımlar yapmaktır.

Çocuğunuzu internetteki güvenlik risklerinden korumak için neler yapabilirsiniz?

ipuçları

Okul çağındaki çocuğunuzun interneti kullanırken güvende kalmasına yardımcı olmak için çeşitli stratejiler kullanabilirsiniz. Peki ne yapabilirsiniz?

Temel güvenlik önlemleri oluşturun. İnternet ortamında kendisi ve ailesi ile ilgili kişisel bilgileri vermeme, internet kullanımı için temel güvenlik kurallarını belirleme, çocuğunuzun kullanması için uygun programlar ve uygulamalar gibi konuları kapsayabilir.

Arama motorunuzda güvenli arama ayarlarını yapılandırın. Bütün arama motorları çocuklar için güvenli arama filtreleri hizmetini sunuyor. Çocuğunuzun daha güvenli bir internet deneyimi yaşamasını istiyorsanız bu ayarları yapmayı ihmal etmeyin.

Oyunların, web sitelerinin ve TV programlarının çocuğunuz için uygun olup olmadığını kontrol edin.Bunu uzman görüşlerini alarak veya küçük bir araştırma yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Artık sosyal medya aracılığı ile pek çok uzmanla rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz. Yurtdışında yaşayan aileler Common Sense Media üzerinden de bu kontrolleri sağlayabilirler. Site henüz Türkçe içerik desteklemiyor.

İnterneti çocuğunuzla birlikte kullanın veya çevrimiçi olduğunuzda çocuğunuzun ne yaptığını bildiğinizden ve yakın olduğunuzdan emin olun. Bu yolla hızlı davranabilir ve çocuğunuza çevrimiçi olarak gördüğü bir şeyden endişe duyar veya üzülürse onu kolayca teselli edebilir, sıkıntı yaşamasının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Gizlilik ayarlarını ve konum servislerini kontrol edin, ebeveyn denetimlerini kullanın, tarayıcılarda, uygulamalarda, arama motorlarında ve YouTube’da güvenli arama ayarlarını kullanın.

Uygulama içi satın alımları engelleyin ve cihazlarınızdaki tek tıkla ödeme seçeneklerini devre dışı bırakın.

Çocukların yaşlarına uygun programları izlemek gibi güvenlik kurallarına uyduklarından emin olun.

İnterneti çocuğunuzla birlikte kullanın
Çocuğunuzla çevrimiçi olmak, çocuğunuzun oynadığı uygulamaları veya oyunları ya da izlediği videoları görme fırsatı verir.Çocuğunuzun deneyimini, içeriğin uygun olup olmadığını kontrol ederken de paylaşabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, çocuğunuzun ne yaptığına ilgi gösteren sorular sormaktır – örneğin, ‘İlginç bir oyuna benziyor. Bana da oynamayı öğretir misin?Ayrıca, çocuk sitelerinize eğlenceli, ilginç veya eğitici gösterebilir ve daha sonra bunları nasıl işaretleyeceğinizi gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun, araştırması için doğru kelimeleri kullanarak ev ödevlerinde ihtiyaç duyduğu bilgileri bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, bir okul projesi hakkında geçmişte insanların nasıl yaşadıkları hakkında bilgi ararken, ‘geçmiş yaşam’ yerine 19 1900’lerde Avustralya’da yaşam ’gibi bir ifade kullanabilir.Birlikte çevrimiçi durumdayken pop-up reklamlarla karşılaşırsanız, çocuğunuzla tıklamama konusunda konuşmak iyi bir fırsat olabilir. Pop-up reklamların hoş olmayan resimler içeren sitelere veya kişisel veya finansal bilgilerinizi isteyen sitelere yol açabileceğini açıklayabilirsiniz.

arama motoruçocuklar için güvenli aramagüvenlikinternet güvenliği
Yorumlar (0)
Yorum Ekle